Óriási bajban a magyar vendéglátósok: kilőtt az alapanyagok ára, nem győznek árat emelni

Pénzcentrum2022. május 24. 08:58

Képtelenek bekalkulálni az árakba a drágulás mértékét a vendéglátóhelyek, amelyek túlélték a pandémiát, és most a háború következményeitől szenvednek. Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke az InfoRádióban elmondta, egyes üzletek energiaszámlája 300 ezer forintról 1,8 millióra nőtt, és akkor az alapanyagokat még meg sem vásárolták.

Mintegy 3400-zal, 51 ezerről 48 ezer alá csökkent a vendéglátóhelyek száma a járvány két évében, a 2022-es év elejére, a korlátozások legnagyobb vesztesei pedig a Budapest belvárosában található éttermek és szórakozóhelyek - mondta az InfoRádiónak a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke, Kovács László.

Az egész ágazatot nagyon mélyen érintette az elmúlt 2 éves válság, és még ki sem lábaltunk, máris itt a háború, rengeteg alapanyag ára emelkedett - van olyan, amit lokálisan már esetleg nem is lehet kapni, például az étolaj

- mondta a szakember, aki szerint a bezárásoknak még nincs vége, és érdekesnek tartja a megoszlást is, ugyanis az éttermek száma 1500-zal csökkent, a cukrászdák száma viszont, ha minimálisan is, de nőtt.

Az energiaárak is jócskán megnőttek: pár hónapja még volt, ahol 25 forint volt 1 kilowattóra energia ára, idén januárban pedig 150 forint, ami hatszoros áremelkedés, és volt olyan üzlet, amelynek ez a kiadása a hatszorosára emelkedett, 300 ezer forint helyett 1,8 millió forintra. "Ezt előre bekalkulálni az árakba, ugyanígy a napi szinten dráguló élelmiszereket is, majdhogynem lehetetlen" - közölte Kovács László. Az indokolt fogyasztóiár-emelés 30-40 százalékos lett volna idén, ehhez képest 10-15, maximum 20 százalékos emelésekről tudnak - tette hozzá.

Címkék:
Budapest, járvány, drágulás, koronavírus, szakember, étolaj, éttermek, vendéglátóhelyek, háború,