Lassan észhez térnek a magyar vállalkozók: eddig tartott a hullámvölgy?

Pénzcentrum2020. június 23. 18:01

Az áprilisi cégalapítási szám az elmúlt évek messze legalacsonyabb havi értékére esett vissza, de úgy tűnik, nagyon hosszú cégalapítási hullámvölgyre nem kell számítani, májusban újra 1800 fölé mászott a hazai cégalapítási érték. Az egy hónap alatt közzétett 1805 új cég még mindig nagyon alacsony értéknek számít, de ehhez hasonló gyenge hónapok évről évre előfordulnak, így ez az adatsor már kezd illeszkedni a korábbi évek trendjébe. Budapesten és Pest megyében a májusi cégalapítások még alig növekedtek áprilishoz képest, az adatokon egyértelműen meglátszik, hogy Közép-Magyarországon a távolságtartási korlátozások tovább éreztetik hatásukat.

A cégalapítások számának növekedése alapvetően pozitív jelenség ebben az időszakban, ugyanakkor a gazdasági visszaesés okozta elbocsátások kényszervállalkozókat is szülnek. Ez természetes válsághelyzetben, és a kényszer szülte vállalkozások is lehetnek sikeresek, de alapvetően ezen cégek átlagos várható élettartalma a szokottnál alacsonyabb.

A cégalapítások újraindulása mellett ugyanakkor a cégtörlések is újra erős növekedési pályára álltak. 2020 májusában 3206 cégtörlés került közzétételre, tehát a teljes hazai cégbázis továbbra is csökken. A cégtörlések száma vélhetően az elkövetkező hónapokban tovább fog növekedni. A moratóriumok kivezetése, az állami adminisztráció normál fokozatba kapcsolása az elkövetkező időszakban fogja csak megmutatni mennyire súlyos is a válság. A veszélyeztett iparágakban működő gyengébb tőkeerősségű vállalkozások tartalékai fokozatosan apadnak, amelyek előbb-utóbb megszüntetésre irányuló eljárások felé kényszeríthetnek egyes vállalkozásokat.

A megszüntetésre irányuló eljárások között májusban a kényszertörlések domináltak 2021 induló új kényszertörléssel, de 700 felett volt a végelszámolások száma is. A lánctartozások kialakulása szempontjából veszélyes felszámolási eljárások egyelőre alacsony értéket mutatnak. 315 felszámolás került közzétételre májusban, de minden jel arra mutat, hogy ez az érték növekedni fog az következő hónapokban.

A cégalapítások és induló eljárások között természetesen van szórás annak függvényében, hogy melyik ágazatot vizsgáljuk, de érdekes módon még koronavírusnak legjobban kitett ágazatokban is találni bíztatót jeleket. Többek között a kiskereskedelemben és a vendéglátásban is arányaiban magas a cégalapítások száma, úgy tűnik tehát, hogy még a válságban legjobban kitett ágazatokban sem riadtak vissza a vállalkozók az új cégek indításától.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Az Opten - Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) májusi értéke átlagosan 10-11 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten - CFI Vas, Baranya és Zala megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye produkálta.

Címkék:
vállalkozás, járvány, cégalapítás, cégek, adatok, opten, végelszámolás,