Éled a remény a kisvállalkozásoknál?

Pénzcentrum2011. január 27. 14:02

Habár kilábalásról még nem beszélhetünk, a pesszimizmus egyre kevésbé jellemzi a cégeket: javuló várakozások, kevésbé súlyos gazdasági terhek formálják a vállalkozások jövőképét. Kutatássorozatában a BellResearch a mikrocégek és a kkv-k financiális helyzetét és igényeit vizsgálta.

Az elmúlt évek pesszimizmusa kezd alábbhagyni a hazai mikro- és kkv-szegmens szereplőinél: egyre több cég véli úgy, hogy a közeljövőben javulni fognak a vállalkozások kilátásai - állapította meg pénzügyi felméréssorozatának legújabb elemzésében a BellResearch kutató- és tanácsadócég. A kutatás az egymilliárd forint alatti árbevételű, legalább egy főt foglalkoztató társas vállalkozások gazdasági döntéshozóinak véleményét leképezve mutatja be a szegmens legfontosabb szempontjait, amelyek alapján pénzügyi döntéseiket meghozzák. 2008 utolsó negyedéve, vagyis a gazdaság motorjának tekinthető szektort mélyrepülésbe taszító válság kirobbanása ezen a téren alapvető változásokat hozott.

Az elmúlt időszakban az állandósult reményvesztettséget, kilátástalanságot tükrözte a gazdasági depresszió, de az új év beköszöntére már látni vélik a szereplők a fényt az alagút végén - mutat rá Harsányi Gábor, a BellResearch új üzletágak igazgatóhelyettese.

 


A megkérdezett közel ezer cég döntéshozói továbbra is a körbetartozást látják a legnagyobb problémának, de már ebben a tekintetben is javuló vélemények köszönnek vissza: míg egy évvel korábban 91%, most már "csak" 85% említi kritikus jelenségként a körbetartozást. Ennél is látványosabb a javulás az árbevételek tervezhetőségének tekintetében, hiszen korábban tízből hét, mostanra viszont tízből hat vállalkozás pénzügyi vezetője nevezte meg problémaként a cég ingadozó árbevételét.

Hasonló kép körvonalazódik a hitelezés kérdéskörében is. Az e téren érintett mikrovállalatok és KKV-k 28%-a számára jelentett problémát a törlesztés az egy évvel korábbi felmérés eredményei szerint, jelenlegi kilátásaikat viszont már kedvezőbben ítélik meg, amit jelez ezen arány 15%-ra történő csökkenése. A válság éveiben voltak, vannak azért szerencsésebb helyzetben levő vállalkozások is - mutat rá a BellResearch elemzése. A közgondolkodás szerint minden szereplőt megérintettek a krízis nehézségei (köztük a bevételek visszaesése és az ügyfélszám csökkenése), mégis találunk olyan ágazatot, amelyik sokkal kevésbé esett áldozatul. A vizsgált cégek 6%-a semmilyen mértékben nem szenvedte meg a válságot, ezek többségében az agráriumból kerültek ki.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Mikroszinten már a formálódó optimizmus a jellemzőbb, ez azonban makroszinten még nem érzékelhető - világítanak rá a kutatók. A válság végének várható idejét illetően a vállalkozások vezetőinek negyede-ötöde bizonytalan, és nem tudott érdemi választ adni. A véleményt alkotóknak azonban a kétötöde úgy gondolja, saját cége legkésőbb 2012-ben kilábal a válságból, ugyanezt az iparáguk egészére vetítve közel ugyanennyien vélik. Az EU és Magyarország vonatkozásában a várakozások hosszabb időt vetítenek előre (a konkrét választ adók harmada, illetve ötöde szerint lesz vége a válságnak 2012 végéig), míg az USA gazdasága ekkorra minden második, véleményt nyilvánító döntéshozó szerint kilábal a recesszióból. Összességében tehát az látszik, hogy a cégek a tágabb gazdasági környezet kilátásainál erősebb bizakodással tekintenek a saját jövőjükre.

 

Címkék: