Tudósok kifejlesztették az algoritmust, amely megmondja, mikor fogsz meghalni

Pénzcentrum2023. december 20. 10:16

Tudósok kifejlesztettek egy "life2vec" nevű algoritmust, amely egy személy élettörténetét felhasználva 78%-os pontossággal megjósolja a jövőjét, beleértve a lehetséges halálát is.

Dán és amerikai tudósok egy csoportja kifejlesztett egy egyedülálló, "life2vec" nevű algoritmust, amely képes megjósolni egy egyén életútját és lehetséges élettartamát. A modell, amely körülbelül 78%-os pontosságot mutatott, egy chatbothoz hasonlóan működik, a meglévő információkat felhasználva a jövőbeli események előrejelzésére.

A kutatók ezt a gépi tanulási algoritmust egy hatalmas dániai adathalmazon képezték ki, amely több mint hatmillió egyén adatait tartalmazza. Ezek az adatok olyan változókat tartalmaztak, mint a jövedelem, a foglalkozás, a lakóhely, az orvosi előzmények, beleértve a sérüléseket és a terhességeket is. Az eredmény egy olyan modell lett, amely képes előrejelzéseket generálni az egyén korai halálának valószínűségéről vagy az élethosszig tartó jövedelméről.

Az algoritmus számos olyan tényezőt azonosított, amelyek potenciálisan korai halálozáshoz vezethetnek, mint például a mentális betegségek, vagy épp a kékgalléros munkavégzés. Ezzel szemben a hosszabb várható élettartammal összefüggő tényezők között szerepelt a magasabb jövedelem vagy a vezetői pozíció.

A "life2vec" modell az egyén életének minden egyes aspektusát úgy kezeli, mintha azok egy mondat szavai lennének, és a meglévő narratíva alapján jósolja meg a jövőt. A modellhez használt képzési adatok 2008 és 2016 között készültek. E népességadatok alapján a modell az esetek több mint háromnegyedében pontosan megjósolta, hogy ki halt meg 2020-ig. A kutatást a Nature Computational Science című folyóiratban tették közzé.

Sune Lehmann, a rendszer vezető kutatója, aki amúgy a Dán Műszaki Egyetem hálózatokat és komplex rendszereket tanító professzora elmondta, hogy adatvédelmi aggályok miatt a rendszer jelenleg nem áll rendelkezésre nyilvános vagy vállalati használatra. Kiemelték azt is, hogy nyilvánosságra kerülését követően sem javasolják, hogy a "life2vec"-t olyan, egyénekre vonatkozó döntések meghozatalára használják, mint például biztosítási kötvények kötése vagy felvételi döntések meghozatala.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Mint más nagy nyelvi modelleket, például a ChatGPT-t, amelyeket kiterjedt írott műveken képeznek, a "life2vec"-t is az emberek életéből származó adatok alapján képeztük ki, amelyek adatokban gazdag mondatok sorozataként jelennek meg. Minden egyes információhoz különböző tokeneket rendeltünk, és azokat egymáshoz viszonyítva térképeztük fel. A modell az egyén személyiségének aspektusait is meg tudja jósolni egy személyiségtesztre adott válaszok előrejelzésével

- fogalmazott Lehmann, aki azt is megjegyezte, hogy az adatok mind Dániából származnak, így ezek a jóslatok nem feltétlenül alkalmazhatók máshol élő egyénekre. Lehmann hangsúlyozta, hogy demokratikus beszélgetésre van szükség az ilyen, az életeseményeket és az emberi viselkedést előre jelző technológiákról, figyelembe véve azok lehetséges pozitív és negatív következményeit.

Címkék:
tech, modell, adatok, tudomány, tudósok, mesterséges intelligencia, ai, mi, chatGPT,