Rekordokat döntöget a fővárosi albérletpiac: mégis, ki tud ennyit fizetni egy lakásért?

Pénzcentrum2022. október 4. 11:31

Rekordmértékű 26 százalékra nyílt az árolló szeptemberben a keresleti és kínálati bérleti díjak között a budapesti albérletpiacon – derül ki a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzéséből. Míg a bérbeadók átlagosan 4,5 százalékkal emelték a bérleti díjakat augusztushoz képest, vagyis átlagosan 201 ezer forintért kínálták lakásukat a múlt hónapban, addig a bérlők nem tudták tartani ezt a tempót, és 160 ezer forintért kerestek kiadó ingatlant. A szakadék növekedésével a koronavírus-járvány időszakához hasonlóan ismét kezdődik a harc a fizetőképes bérlőkért: az interaktív platformon egyre több bérbeadó kezdeményez aktívan kapcsolatfelvételt a kiadó lakást keresőkkel.

Soha ilyen mértékben nem nyílt még szét az árolló a fővárosi albérletpiacon, miután szeptemberben 26 százalékra nőtt a különbség a kínálati és a keresleti bérleti díjak között – mutat rá legfrissebb albérletpiaci elemzésében a Rentingo.com közösségi albérletkereső platform.

Az albérletárak az előző hónaphoz képest átlagosan 4,5 százalékkal nőttek, így szeptemberben a bérbeadók már átlagosan 201 ezer forintot kértek kiadó ingatlanjukért. A bérlők ugyanakkor egyre jobban megérzik az emelkedő rezsiköltségeket és élelmiszerárakat, nem képesek kigazdálkodni a bérletidíj-drágulást, ezért csupán 1,7 százalékkal többért, közel 160 ezer forintért próbáltak lakást találni.

Az albérletkereső platform szerint egy ilyen helyzetben a bérbeadóknak egyre nehezebb megtalálniuk a megfelelő bérlőt, amit az albérletkereső idősoros összehasonlító adatai is alátámasztanak. Az interaktív platformon ugyanis a lakásukat kiadók nemcsak tétlenül várják az érdeklődőket, hanem ők is kezdeményezhetnek kapcsolatfelvételt a bemutatkozó profillal rendelkező bérlőkkel.

A bérbeadók aktivitása pedig a nehéz időszaknak megfelelően ismét növekszik: miközben árat emelnek, igazítva elvárásukat a kétszámjegyű inflációhoz és az állampapírhozamokhoz, szeptemberben az esetek közel negyedében (22%) már ők voltak a kezdeményezők, és próbáltak aktívan bérlőt találni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A bérbeadók számára a piac mélypontja 2021 tavaszán volt: a koronavírus-járvány harmadik hullámában tudtak a legnehezebben bérlőt találni. Tavaly márciusban így a kapcsolatfelvételek többségét ők kezdeményezték, ekkor azonban trendforduló történt, és megkezdődött a bérleti díjak emelkedése. A keresletivé vált piacon egyre több lakáskereső közül lehetett válogatni, ezért idén januártól folyamatosan csökkent a bérbeadók aktivitása.

Az újabb piaci fordulatot most augusztusban láthattuk, amikor több mint egy év után a keresleti piac elkezdett gyengülni, mert a bérlők is szembesültek azzal, hogy a jövedelmük egyre nagyobb hányadát emészti fel az infláció. A megemelt bérleti díjakra már kevesebb a jelentkező, ezért a bérbeadók kénytelenek újra aktívabban kezdeményezni az albérletpiaci platformon – hangsúlyozta a Rentingo.com.

Címkék:
lakás, ingatlan, piac, albérlet, díjak, bérleti díj, albérlet árak,