Őrült sokat foghatsz a vízszámlán: mutatunk pár egyszerű trükköt

Pénzcentrum2020. augusztus 13. 16:38

Rengeteg magyarnak okoz gondot a lakhatási költségek kifizetése: több százezer embernek a jövedelme több mint 40 százaléka megy el a számlákra, bérleti díjra. Kiderült, hogy például vízdíjra elég sokat költenek a háztartások, pedig egyszerűen lehet visszafogni a fogyasztást. A legtöbben bele sem gondolnak, mennyi vizet hagynak pocsékba menni: mutatunk pár módszert, amelyekkel drasztikusan lecsökkentheted a pazarlást.

Több százezer magyarnak viszik el a jövedelme jelentős részét a lakhatási költségek: az Eurostat legfrissebb adatai szerint Magyarországon az emberek 9,6 százalékánál viszi el a jövedelem több mint 40 százalékát a lakhatás. Ebben minden benne van, ami a lakás fenntartásához kell: bérleti díj, rezsi, és a többi. Ennek jó része a vízszámlára is elmehet, korábban kiderült, hogy a budapesti lakosság 2018-ban 83 millió köbméter vizet fogyasztott. Ez azt jelenti, hogy egy lakosra havi 4,1 köbméter fogyasztás jutott, egy átlagos háztartásra pedig 9,6 köbméter. A vízdíj tehát havi 2282 forint körül alakul - ebben már a havi 180 forintos alapíj is benne van. 

Azaz nyolc év alatt egy átlagos lakásban vagy háztartásban 220 ezer forintot költenek a fővárosban vízdíjra.

Egy köbméter víz 219 forint 2020-ban Budapesten, a csatornadíj további 381 forint köbméterenként.

Tehát nem mindegy, hogy mennyire hagyod zubogni a vizet. Pár tanács betartásával évente súlyos tízezreket foghatsz a vízdíjon, mutatjuk, mire kell figyelni!

A két legnagyobb víznyelő

Érdemes beszerezni egy levegőztetőt - másnéven perlátort -, a neten már számos olyan "vízspórolót" kapni, ami levegővel dúsítja fel a csapból kiáramló vizet, így pedig kevesebb is elég a kézmosáshoz, mosogatáshoz. Párezres tétel, hamar behozza az árát.

Ügyelj arra, hogy ne szivárogjon a WC: ha nem zár rendesen a szelep, és apránként folyik a víz, akkor évente több száz liter mehet pocsékba - miközben az óra pereg, ki kell fizetni a díjat utána. Ezt a legegyszerűbben úgy tudod leellenőrizni, ha a tartályba valamilyen színezőanyagot teszel, és vársz egy kicsit. Ha megjelenik az elszínezett víz a kagylóban, akkor bizony baj van, érdemes szakembert hívni, mielőtt rengeteg víz megy pocsékba.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Emellett jó spórolási módszer, ha megnézed, mennyi víz kell az öblítéshez. Ha kevesebb is elég, mint ami a tartályba belefér, akkor tehetsz be egy lezárt, homokkal töltött PET-palackot a tartályba. Így kevesebb vízzel fog üzemelni az öblítés - arra figyelj, hogy a palack ne zavarja a mechanikát.

A másik otthoni "víznyelő" a zuhany: gondolj csak bele, mennyi vizet folyatsz el, ameddig beállítod a hőfokot! Az akár fél-egyperces művelet alatt minden csepp pocsékba megy, miközben az óra pörög, ezáltal a számla is. Hogy minimalizáld a veszteséget, gyűjtsd össze az állítgatás alatt kifolyó vizet egy vödörbe. Később pedig használd fel, ha nem feltétlenül kell meleg víz ahhoz, amit csinálsz - például virágöntözés, áztazás, vagy akár a WC-t is leöblítheted vele.

Jól jöhet, ha feljegyzed, bejelölöd a csapon, hogy melyik állásban lesz megfelelő hőfokú a zuhanyvized! Így nem kell sokat pepecselni a beállításokkal, nem folyik fölöslegesen a csap. Sokat lehet fogni a vízszámlán, ha gyorsan letudod a zuhanyzást, nem 30-40 percig folyatod magadra a vizet: érdemes erre sarkallni a gyerekeket is.

Címkék:
otthon, rezsi, spórolás, víz, vízdíj, pazarlás,