Elgurult a gyógyszer: 1,5-szer annyiba van egy budapesti albi, mint az országos átlag

Pénzcentrum2019. június 25. 12:31

A  Központi  Statisztikai  Hivatal  (KSH)  2018  végén lakbérfelmérést végzett. Az elsődleges cél a lakbérek vizsgálata volt, de a bérleti viszony létrejöttének módja, az ingatlanok és a lakást bérlő háztartások jellemzői is a vizsgálat tárgyát képezték. A hivata 2018. novemberében több mint 500 településen, az ország egészét lefedőreprezentatív mintán végzett felmérést.

Lakáskörülményeink  meghatározzák  mindennapi  életünket,  lakhatásra fordított kiadásainknak pedig nemzetgazdasági szempontból is jelentős súlya van. Az összegyűjtött adatokra  támaszkodva  megalapozott  számításokatvégezhetünka magánbérleti  szektor gazdasági súlyára és a lakbéreket  alakító  tényezőkre vonatkozóan

- emelte  ki  az  összeírás  fontosságát a  kiadvány  készítője, Székely Gáborné, a KSH Lakásstatisztikai osztályának vezetője. Az adatok  alapján  megállapítható, hogy 2018 októberében egy magánszemélytől bérelt lakás átlagos bérleti díja 80 ezer forint volt,

a budapesti bérleti díjak pedig megközelítették az országos átlag másfélszeresét.

Az  eredmények igazolták,  hogy a bérleti viszony létrejöttében fontos szerepet játszik a bizalom, a személyes  kapcsolat: a bérlők  közel  fele  (48%)  rokonok, ismerősök révén került kapcsolatba a lakás tulajdonosával. Az így kiadott lakásokban csökken a lakáskiadás kockázata, ezért a lakbér akár több tízezer forinttal is alacsonyabb lehet, mint azokban az  esetekben, amikornem ismerősök állapodnak meg - írja közleményében a KSH.

A  bérlők 31 százaléka ingatlanhirdetésre specializálódott  internetes oldalon talált lakást, 10 százalékuk egyéb webes felületen, hirdetési vagy közösségi oldalakon. Az ingatlanportálok részesedése a nagyvárosilakásbérleti piacokonmagasabb, Budapesten eléri a 45 százalékot.

Az eredmények lehetővé teszika fővároson belüli különbségek bemutatását is. A  budai  hegyvidéki kerületekben a 146 ezer forintos átlagos havi lakbér és az átlagosnál nagyobb lakásméretek jellemzőek. A pesti belső kerületekbena kisebb lakásméretek mellett az

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

egy m2-re jutó lakbér összege megközelítette a 2500 forintot.

A legtöbb bérlő (57%) családjával vagy partnerével él a lakásban, míg az egyéb kapcsolatban álló lakótársak, így a barátok, diák-és munkatársak aránya együttesen  11 százalékot tesz ki. A bérelt lakások 32 százalékában egyedül lakik a bérlő, Budapesten ez az arány magasabb (37%), a kisebb településeken alacsonyabb. A megkérdezettek 28 százaléka munkavállalás miatt lakik albérletben. Ugyancsak magas a munkahely miatt lakást bérlők aránya Nyugat-Dunántúl régióban (35%), átlagos a Közép-és a Dél-Dunántúlon, és átlag alatti a többi régióban.

Címkék:
otthon, pénzcentrum.hu, ingatlan, albérlet, ksh, elemzés, albérletárak,