Itt a vádemelés: ezért nem bukott le évekig Lagzi Lajcsi?

Pénzcentrum2017. január 12. 12:30

Vádat emelt Galambos Lajos ellen tegnap a Budaörsi Járási Ügyészség, a vád szerint összesen csaknem 50 millió forint értékű villanyt, gázt és vizet lopott. A Pénzcentrum utánajárt, hogy - amennyiben valósak a vádak - mi lehet az oka, hogy több mint 20 évig nem derült fény a csalásra.

Úgy tűnik, még koránt sincs vége a Lagzi Lajcsi-ügynek, tegnap ugyanis a Bors információi szerint vádat emelt ellene a Budaörsi Járási Ügyészség. Galambos Lajost tettestársként üzletszerűen elkövetett, jelentős érték ellen elkövetett lopással és társtettesként vesztegetéssel vádolják.

A vád szerint a művész 1993-tól egyedül, majd 2000-től feleségével illegális bekötéssel áramot, vizet és gázt vételeztek szabálytalanul mocsai ingatlanaiban, ezzel legalább 30 millió forintnyi villanyt, 4 millió forintnyi földgázt, és 16 millió forintnyi vizet használt el.

Az ügyészség a vádiratban börtönben végrehajtandó szabadságvesztést, közügyektől való eltiltást, és félmillió forintos vagyonelkobzást indítványoz. 

A halmazati szabályok végett a letöltendő börtönbüntetés tétele két év és tizenkettő év közé eshet.

Lagzi Lajcsi ügye 2015. szeptember végén bombaként robbant, és hatalmas port kavart a médiában. De az illetéktelen közművételezés sajnos nem számít példátlan dolognak Magyarországon. A statisztikák szerint évente nagyjából 50 ezer család éves fogyasztását lopják el a közmű-tolvajok.

Ezek az esetek viszont többnyire nem kerülnek nyilvánosságra, és nem azért mert nem ismert ember követi el őket.

Meg nem erősített információink szerint a szolgáltatók a feljelentés helyett inkább a több százezer forintra rúgó kötbérezést választják, így a bűnügyi statisztikákban - illetve a sajtóhírekben - az illetéktelen vételezés többnyire nem szerepel.

Erre egyébként azért van lehetősége a szolgáltatóknak, mivel a szabálytalan vételezés jogilag nem bűncselekmény, hanem szerződésszegés. Így nem büntetés jár érte, hanem meghatározott összegű kötbér. Bár elvileg az elcsalt mennyiséget kellene befizetni, ennek a pontos meghatározása azonban többnyire lehetetlen. Ezért a törvény úgy rendelkezik, hogy maximum 30 napra visszamenőleg kell kifizetni egy napi bő tízezer forintban meghatározott összeget.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Lajcsiék esetében viszont vélhetően az ellopott mennyiség, illetve a komoly sajtóvisszhang, és így a lopások visszaszorítása is indokolhatta az eljárást.

A szolgáltatók tapasztalatai szerint a gáz- és áramlopások nagyjából felében egyébként a plombát sértik meg, illetve a mérő számlálóját pörgetik vissza, az esetek 15 százalékában a mágnesezést, a maradékban pedig - ahogy a vád szerint tették azt Lajcsiék is - a mért rendszer megkerülését alkalmazzák. Ez utóbbi egyébként a legkifinomultabb, legkevésbé észrevehető módszer, így az sem véletlen, hogy a Galambos-család hosszú évekig nem bukott le.

Címkék:
otthon, csalás, energia, rezsi, lopás, áramlopás, gázlopás, lagzi lajcsi, galambos lajos, vádemelés,