Kiderült: ennyi magyart lakoltattak ki 2012-ben

Pénzcentrum2012. november 7. 16:43

Az ingatlanárveréseket követő kilakoltatások száma 2012-ben is 250 alatt maradt - közölte a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara Mindemellett cáfolják azokat a híreket, miszerint a december 1-jei téli kilakoltatási moratórium életbe lépése előtti napokban tömeges kilakoltatások várhatók.

A kamara hivatalos statisztikái alapján 2012 harmadik negyedévében a kamarához beérkezett új ügyek száma összesen 142 723 volt, ami 5,6 százalékos emelkedést jelent a tavalyi év azonos időszakában beérkezett 135 145 ügyhöz képest. A végrehajtási ügyek többsége továbbra is "kis követelés", ami nem éri el a százezer forintos összeghatárt. Az úgynevezett "kis követelések" többnyire közüzemi tartozásból állnak össze: víz, áram, gázdíj, valamint mobilszolgáltatónál és parkoló társaságnál be nem fizetett tartozás. Sikeres ingatlanárverésre (nem csak lakóingatlan) 2012 harmadik negyedévében 620 alkalommal került sor, ez az érkezett ügyszám 0,43 százaléka. 2011 harmadik negyedévéhez képest ez a szám 13,7 százalékos csökkenést mutat.

A kamara ugyanakkor cáfolja azokat a híreket, miszerint a december 1-jei téli kilakoltatási moratórium életbe lépése előtti napokban tömeges kilakoltatások várhatók. A kamara által kezdeményezett kilakoltatási moratóriumot és a végrehajtásokat törvény szabályozza, így azokat nem lehet előrébb hozni. A bírósági végrehajtásról szóló törvény értelmében december 1-jétől újra életbe lép a téli kilakoltatási moratórium, amely a legnehezebb helyzetbe került adósokat védelmezi. A rendelkezés szerint március 1-jéig - néhány kivétellel - nem kerülhet sor természetes személyek kilakoltatására. Ebben az időszakban csak abban az esetben ürítik ki a lakásokat, ha azt önkényesen foglalták el, vagy a költözésre köteles személy más lakóingatlan használatára jogosult.

"Meglehet, hogy néhány hónapig egyes háztartások biztonságban érzik magukat, azonban nem szabad elfeledkezniük arról, hogy a moratórium csak átmeneti megoldást nyújt számukra. A rendelet nem mentesít a közüzemi számlák kifizetése, vagy a tartozások havi részleteinek törlesztése alól, ezért fontos, hogy ezekben a hónapokban is felelősen cselekedjünk, és a rendelkezésre álló időt arra fordítsuk, hogy az elmaradt tartozások elrendezésére megoldást találjunk. A védettség hónapjai alatt ugyanis ugyanúgy növekszik tartozásunk, ha a törlesztés nem történik meg időben. Ha az adósok passzív viselkedést tanúsítanak, helyzetük egyre csak rosszabb lesz. Szakszerű segítségnyújtásért érdemes felvenni a kapcsolatot a hitelezővel, a bírósággal vagy a kirendelt végrehajtóval" - mondta Schmidt Zoltán, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnökségi titkára.

 

Címkék: