Rossz embernek adod ki a lakásodat? Mindened lefoglalhatják

Pénzcentrum2012. július 13. 09:32

Az albérlői kör átalakulásával egyre nagyobb veszélyt jelent az adóvégrehajtás a bérbe adók lakásban található vagyonelemeire is, dokumentáció nélkül ezeket is viheti a hivatal - írja a Napi Gazdaság.

Fokozott óvatosságra inti a lakásukat bérbe adókat a lakásbérleti piac átalakulása, a bérleti szerződésben vagy annak mellékleteként tételesen és beazonosíthatóan kell felsorolni a lakásban található felszerelési tárgyakat, illetve nem árt előkeresni a megszerzésüket igazoló számlákat. A bérlők tömegét korábban jellemzően a diákok, illetve az átmenetileg az adott városban dolgozók adták, jelenleg azonban olyan "kényszerbérlők" dominálnak, akik saját ingatlanjaikat különböző okok miatt elvesztették, és akár további adósságokkal is rendelkeznek − állítják a lapunk által megkérdezett ingatlanközvetítők. A lakásbérleti árak közben idén is átlagosan 5 százalékkal csökkentek.

A bérbe adók egyre gyakrabban szembesülnek a problémával, hogy a bútorozottan, jól felszerelten kiadott lakásaikban végrehajtó jelenik meg a bérlőnél, és a beszámolók szerint gondolkodás nélkül vinné az ott található értékesebb tárgyakat. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a napilap kérdésére adott válaszából kiderül, ezt teljes joggal meg is teheti. Az adóvégrehajtó ugyanis az adós címén folytatott helyszíni eljárásban a foglalás alól nem mentes, valós piaci értéket képviselő ingóság lefoglalásától akkor tekint el, ha a helyszínen igazolják, hogy az nem az adós tulajdona.

Az adóhivatal szerint az adós által életvitelszerűen használt − akár bérelt − lakásban található ingóságokról alapos okkal feltételezhető, hogy az ő tulajdonát képezik. A lefoglalás elkerüléséhez a tulajdonjogot a megfelelő dokumentumokkal (például számlával vagy adásvételi szerződéssel) kell igazolni, az adós vagy bárki más nyilatkozata ehhez nem elegendő.

Jogorvoslatra az úgynevezett igényper intézménye szolgál, amely a végrehajtás során lefoglalt vagyontárgyak tulajdoni viszonyait tisztázza. A pert a végrehajtást kérő ellen kell megindítani, az érintett vagyontárgy lefoglalását pedig a bíróság döntése oldhatja fel. Az igényper akkor halasztó hatályú a vagyontárgyak eladása szempontjából, ha a lefoglalást követő 8 napon belül indítják el, a későbbiekben erre csak akkor van lehetőség, ha a bíróság a végrehajtási eljárást külön kérelemre felfüggeszti.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Az egyedi azonosítóval nem rendelkező vagyontárgyak tulajdonjogát is a vásárlást igazoló számla alapján tisztázzák, az adóvégrehajtó a helyszínen bemutatott dokumentumot elfogadja, és ebben az esetben nem foglalja le az érintett eszközöket. Az igényperben azonban már a bíróság ítéli meg a bemutatott dokumentumok bizonyító erejét.

 

Címkék: