Nyugdíjemelés 2023: rengeteg idős magyar kerülhet bajba, hiába kapnak több pénzt

Nyugdíjemelés 2023: rengeteg idős magyar kerülhet bajba, hiába kapnak több pénzt

Pénzcentrum2022. december 11. 14:05

Jövő januárban rekordmennyiségű nyugdíjemelés várható, ami után az átlagnyugdíj könnyen meghaladhatja a 200 ezer forintot, míg a mediánnyugdíjasok 1 hónapra jutó összes juttatása elérheti a 192 ezer forintot is. A megélhetési költségek drasztikus ugrásával összefüggésében a nyugdíjak összegének jelentős növelése sem feltétlenül segít azonban az idősek anyagi helyzetén – számolt be a Bankmonitor.

A nyugdíjasok jellemzően a társadalom legalacsonyabb jövedelmű tagjai közé tartoznak: 2022 januárjában az idősek alig 22 százaléka kapott 200 ezer forintot meghaladó állami támogatást havonta. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az átlag nyugdíj ezzel párhuzamosan 164 ezer forint, míg a mediánnyugdíj 140 ezer forint volt az idén.

Azonban az idei rekord mértékű infláció okán januárban rekordmértékű nyugdíjemelésre kerül sor, azután is, hogy az év eleji 5 százalékos rendes nyugdíjemelést követően két alkalommal is történt nyugdíjkorrekció, amikkel együtt összesen 14 százalékos volt az emelés. 2023 januárjában pedig ismét várható a rendes emelés, aminek a mértéke viszont jelenleg még nem ismeretes. A kormán y ugyanis az MNB decemberi inflációs adataihoz köti annak mértékét. A jegybankelnök elmondása szerint jövőre akár 15-18 százalék is lehet az áremelés üteme és ha valóban ezzel megegyező mértékű lesz a nyugdíjemelés, akkor az átlagnyugdíj januártól meghaladhatja a 200 ezer forintot.

Az átlagnyugdíj azonban csalóka lehet ebben az esetben, miután az idősek közt óriási jövedelmi egyenlőtlenségek vannak. Több százezren vannak, akiknek a havi járuléka még a 100 ezer forintot sem éri el, míg a legszerencsésebbek akár 1 millió forintot, vagy annál többet is kaphatnak havonta. Éppen ezért érdemes a mediánt, azaz a helyzeti középértéket figyelni.

Ennek az értéke, ahogyan már említettük 140 ezer forint körül mozgott 2022-ben: tehát a nyugdíjasok egyik fele ennél kevesebbet, míg a másik ennél többet kapott. A nyugdíjkorrekciók következtében ez az összeg körülbelül 152 ezer forintra nőhetett, nem számítva a nyugdíjprémiumot és a 13. havi nyugdíjat.

A Bankmonitor becslései szerint – ha Matolcsy György által mondott 16,5 százalékos inflációs adattal kalkulálunk –, akkor jövőre az idei mediánnyugdíjasok járandósága 177 ezer forint körülire emelkedhet. Ha pedig a 13. havi nyugdíjat is beleszámoljuk, akkor 2023-ra ez az összeg meghaladhatja a 192 ezer forintot is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

De mire elég 192 ezer forint?

Bár a nyugdíjak emelkedése látványos, de ennek ellenére is anyagi gondokkal küzd az idősek jelentős része. Ennek egyik oka, hogy a KSH által mért infláció sokszor alulmúlja a nyugdíjasok által valójában érzékelt áremelést. A nyugdíjas fogyasztói kosár ugyanis az átlagosnál nagyobb mértékben tartalmazza az élelmiszerek és az ingatlanfenntartás költségét.

Márpedig ebben a két kategóriában egyaránt drasztikus áremelkedések történtek az elmúlt közel egy év során: az élelmiszerinfláció meghaladta a 40 százalékot, míg a rezsiemelés következtében sokaknak brutálisan megnőtt az energiaszámlája is.

Ezért lehet, hogy az inflációkövető emelés sokszor nem tudja biztosítani az életszínvonal fenntartását is. Hivatalosan a nyugdíjasok megőrzik a reálértéküket, azonban a mostani extrém magas infláció miatt ez jelenleg csak papíron igaz. Mindezek mellett tovább nehezíti a helyzetet, hogy a magyar idősek bevételeinek többsége az állami nyugdíjból származik és csak elenyésző mértékben vannak más jövedelemforrásaik, mint megtakarítás, vagy kiadott ingatlan.

Címkék:
forint, nyugdíjemelés, infláció, kisnyugdíjas, átlagnyugdíj, idősek, emelés, 13. havi nyugdíj, nyugdíjasok, alapnyugdíj, állami, forint gyengülés,