Rengeteg magyar táncol a tönk szélén: nemhogy féretenni, megélni sincs pénzük

Pénzcentrum2023. november 24. 13:03

Tavaly az Európai Unióban élők átlagosan a jövedelmük 12,7 százalékát tudták félretenni, ami kevesebb mint az elmúlt években. Magyarország viszont az uniós tagállamok középmezőnyében végzett. A Pénzcentrum most annak járt utána, hogy mennyi az uniós tagállamok lakosainak a megtakarítása, és hogy változott ez az elmúlt években.

Tavaly, azaz 2022-ben az Európai Unióban élők átlagosan a jövedelmük 12,7 százalékát tudták félretenni az Eurostat friss adatai szerint. Ez pedig egy lényegesen alacsonyabb szám, mint amit 2021-ben állapítottak meg. Ekkor ugyanis még átlagosan az unióban élőknek sikerült a fizetésük 16,4 százalékát félretenni, ami már elkezdett közelíteni a koronavírus kitörése előtti számokhoz.

A legmagasabb bruttó megtakarítási rátát Németország (19,9%), Hollandia (19,4%) és Luxemburg (18,1%) érte el, míg 12 tagállam a 10 százalékot sem. A legrosszabbul Lengyelország és Görögország teljesített, ahol konkrétan negatív lett a megtakarítási ráta: előbbi lakosai -0,8 százalékot, míg utóbbi -4,03 százalékot tudott félretenni. Ez azt jelenti, hogy a háztartások többet költöttek, mint a bruttó rendelkezésre álló jövedelmük, ezért vagy a megtakarításukat használták vel, vagy hitelt kellett felvenniük a kiadásaik finanszírozására.

De nézzük meg közelebbről ezeket a számokat. Ha az EU átlagát figyeljük meg először, akkor láthatjuk, hogy az egy lakosra jutó rendelkezésre álló bruttó háztartások jövedelme 0,8 százalékkal csökkent, míg az euróövezetben 0,9 százalékkal. Ez volt az első csökkenés 2013, azaz a gazdasági világválság vége óta. Az elmúlt évtized történéseit tekintve pedig láthatjuk, hogy 2010-2013 között voltak utoljára negatív ráták, ami után 2021-ig folyamatosan nőtt az egy lakosra jutó bruttó háztartások korrigált rendelkezésre álló reáljövedelme.

Ez a növekedés pedig csak a koronavírus következtében torpant meg először, de ekkor is még pozitív maradt, sőt 2021-ben még rekord is született, 2,8 százalékos növekedéssel, ami az elmúlt két évtized legmagasabbika volt. Azonban 2022-ben már elmaradt a bérek növekedése (6,3%) az áremelkedésektől (7,2%).

Ha közelebbről nézzük meg a számokat, azaz országonként vizsgáljuk, láthatjuk, hogy Svájcban a legmagasabb (23,37%) a lakosság megtakarításainak aránya, ezt követi a már említett Németország, Hollandia és Luxemburg, majd Franciaország (17,12%). Azaz az itt élők a fizetésük ennyi százalékát tudták félretenni. Azt pedig kifejezetten jó látni, hogy a háztartásokra jutó átlagos megtakarításokat nézve Magyarország a középmezőnyben végzett.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ennyi pénzt takarítottak meg a magyarok tavaly

2022-ben az Eurostadt adatai szerint a magyar háztartások átlagosan a fizetésük 13,44 százalékát takarították meg, ami csak kevéssel marad el az osztrákokétól. Ausztriában ugyanis ez a szám 15,19 százalék.

Loading...

A környező országok közül sajnos Romániáról és Szerbiáról nincsen adat, azonban az kiderül az Eurostat adataiból, hogy Horvátországban a háztartásoknak átlagosan 6,39 százalékot takarítottak meg. míg a csehek 16,38 százalékot. A Szlovákoknak sikerült a legkevesebbet félretenniük a környéken, ők átlagosan 5,27 százalékot tudtak megtakarítani, azonban Szlovénia egy hajszállal előttünk végzett. Ők 13,99 százalékot tettek félre.

Ahogy fent már említettük a legrosszabb helyen Lengyelország és Görögország végzett, míg a magyarok ezzel az átlagos EU-s szint felett, Belgiumot megelőzve tudtak spórolni. Utóbbiban 12,88 százalékot tettek félre, míg az olaszok 9,84 százalékot, a spanyolok 7,64 százalékot.

Címkék:
spórolás, megtakarítás, háztartás, magyarok, háztartások, bruttó, megtakarítások,