Jelentős összeget tett el Harsányi Levente: ezért ma simán lecsuknák

Pénzcentrum2020. február 22. 16:00

Komoly pénzt talált egy pénztárcában Harsányi Levente, aki ahelyett, hogy megpróbálta volna felkutatni a kisebb vagyon gazdáját, egy komoly autót vásárolt a pénzen. A műsorvezető megúszta a dolgot, de a mai törvények szerint akár egy év börtönre is ítélhették volna, ha kiderül az eset.

Jelentős összeget talált egy pénztárcában Harsányi Levente, a műsorvezető nem adta le a talált tárgyat, hanem egy elég komoly autót vett a pénzből:

Toltam a kis kocsit, rátettem az evőeszközöket, majd észrevettem, hogy az egyik asztalnál, lent a földön egy pénztárca hever. Sok ilyen filmet láttam. Hát egyből nem vesszük fel, mert az bukta. Kisujjal az egyik villát ledobtam. Akkor lehajoltam, mintha a villáért hajolnék, közben pénztárca be a zokniba. Ahogy végeztem betettem a szekrénybe, nem mertem megnézni. Másnap nem dolgoztam, két nap múlva mentem be. Senki nem kérdezte

- mesélte az esetet Harsányi a Nyugi! Köztünk marad... adásában, elmondása szerint akkor még pincérként dolgozott. Azt is elárulta, mennyi pénz volt a tárcában.

89-et írunk: volt benne 13 ezer schilling, 1100 dollár és huszonvalahányezer forint. Nem volt benne névjegykártya. Nagy agyalás volt, hogy leadjam, ne adjam, ezt én kaptam, küldte az ég? Addig tanakodtam, amíg bevallom őszintén, nem adtam oda senkinek, nem tudtam kinek adni. Aztán abból az összegből vettem meg életem első autóját, egy nagyon komoly autót

- emlékezett vissza a műsorvezető.

Ma már börtön járna érte, ha kiderül

Harsányi Levente megúszta a felelősségre vonást, de a mai törvények szerint a műsorvezető bizony akár börtönbe is kerülhetne, ha eljátszaná ugyanezt. A talált dolgokat - annak értékétől függetlenül - a törvény szerint kötelesek vagyunk elvesztőjének, tulajdonosának, esetleg a dolog átvételére jogosult személynek visszaadni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a talált pénztárcát a találás helye szerint illetékes jegyzőnél adhatjuk le. Amennyiben ennek a kötelességünknek a megtalálástól számított 8 napon belül nem teszünk eleget,

akkor szabálysértést (50 ezer forint elsajátításáig) vagy bűncselekményt követünk el.

A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C törvény (Btk.) 378. § (1) bekezdése alapján, aki a talált dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, illetve a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Mi van, ha plázában, étteremben találsz pénzt?

Ha a talált tárgyat, pénzt vagy pénztárcát egy bevásárlóközpontban, étteremben esetleg a buszon, villamoson találjuk meg, ( vagyis a közönség számára nyitva álló helyen) akkor a hely üzemeltetőjének, vagy annak alkalmazottjának kell azt átadnunk. Ekkor, ha kideríthető, hogy kié az elhagyott dolog, akkor az üzemeltető őt értesíti, amennyiben pedig nem jelentkezik a tulajdonos, akkor a pénz az államkasszába kerül.

Itt fontos megjegyezni, hogy ha egy ATM-ben vagy más automatába beszorulva találunk pénzt, (pl. BKK jegykiadó automata) akkor a rendőrséget is értesíteni kell, mert ez bűncselekmény gyanújára is utalhat akár. A tolvajok rendszeresen alkalmazzák azt a módszert, hogy a bankjegykiadó nyílást eltömítik és miután elhagytuk az automatát az így megakasztott pénzt kiveszik.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ha nem jön érte senki, megtarthatod?

A talált tárgy leadásakor kötelesek vagyunk a jegyzőnek nyilatkozni arról, hogy igényt tartunk-e a talált dolog tulajdonjogára, erről pedig egy igazolást is kapunk. Abban az esetben, ha megállapítható, hogy kié az elhagyott tárgy, akkor a jegyző azt késedelem nélkül átadja a tulajdonosának. De,

ha az átvételre jogosult személye nem állapítható meg, a jegyző a dolgot az átadástól számított három hónapon át megőrzi. Ha ez idő alatt a jogosult nem jelentkezik, a dolgot - ha ennek tulajdonjogára az átadáskor igényt tartott - a találónak ki kell adni

- válaszolta megkeresésünkre az Országos Rendőr-főkapitányság még korábban.

Mit tegyünk, ha mi hagytuk el?

Az ORFK felhívta a figyelmet, hogy minden esetben körültekintően kell meggyőződni a talált dolog kiadására igényt tartó személynek a jogosultságáról - tehát, hogy tényleg a tiéd-e mondjuk az elhagyott pénztárca. Ez megtörténhet nyilatkozat formájában, amiben leírjuk az elvesztés körülményeit az elhagyott dolog jellemzőit, pénz esetén pedig a pontos összeget, akár címletekre lebontva, de lehetőség van tanúk meghallgatására is az ügyben.


Címkék:
megtakarítás, bűncselekmény, pénztárca, talált pénz,