Hova tűnik a pénzed? Így bukhatsz a bankbetéten

Pénzcentrum2014. február 13. 05:29

Magyaroroszágon a bankbetétek - összhangban a jegybanki kamatpolitikával - már rég nem kínálnak magas kamatot, mellettük szól viszont, hogy még mindig a legbiztonságosabb megtakarítási formák közé tartoznak. Azonban, ha nem körültekintően választjuk meg a számunkra megfelelő betétet, könnyen előfordulhat, hogy a várt növekedés elmarad, sőt csökkenni fog az eredetileg lekötött pénzünk.

Sokan választják most is a bankbetétet, mint megtakarítási formát. A legkönnyebben úgy tudjuk összehaonlítani a bankok ajánlatait, ha az EBKM-et használjuk. Az EBKM-et (Egyszerűsített Betéti Kamatlábmutató) azért vezették be, hogy az ügyfeleknek egyszerűbb legyen a bankbetétek összehasonlítása, azonban a mutató nem tartalmazza azokat a tételeket, amelyek igazán meghatározzák azt, hogy mennyit kapunk vissza a pénzünkből. Így ma akár az is előfordulhat, hogy kevesebb pénzt kapunk vissza a futamidő végén, mint amennyit betettünk.

Először tehát érdemes megnézni, hogy milyen EBKM-et nyújtanak a bankok az ügyfeleiknek. Jelen cikkünkben példaként három hónapra 100 ezer forintot kötöttünk le, és a feltétel nélküli konstrukciók közül választottunk.

A magyar banki ügyfelek találhatnak az éves EBKM-ek között már 2,8 - 2,9 százalékos ajánlatot is. Ezt választva a 100 ezer forintunk a három hónap végére 700 forintot hozna a konyhára, ha a kamatjövedelmet nem terhelné semmilyen állami elvonás. A kamatjövedelmeket ugyanis 16 százalék kamatadó és 6 százalék EHO terheli, amit a bank fizet meg, és mi az ezekkel csökkentett részt kapjuk csak meg. Az elvonásokkal számolva viszont már csak 546 forint marad a zsebünkben. A nagybankok ajánlatai között szétnézve láthatjuk, hogy a legkedvezőbb ajánlatot a Raiffeisen Bank és az OTP Bank ajánlja, 500 forint, illetve 400 forint kamatot kínálva. Ezekből az elvonások után csak 390 és 312 forint marad.

A bankbetét lejárata után viszont, ha hozzá szeretnénk jutni a pénzünkhöz, akkor további költségek merülnek fel. Amennyiben ezt a három hónapos betét lejárata után továbbutaljuk más bankhoz, úgy az utalásért 550 forintot kell fizetnünk (a betétlekötés szerint legkedvezőbb bankszámlacsomaggal számolva), ami azt jelenti, hogy négy forinttal kevesebbet vehetünk fel, mint amennyit eredetileg befektettünk. Ha készpénzben vesszük fel az összeget, akkor (a 150 ezer forintig ingyenes készpénzfelvételt nem számolva) 600 forintba kerül hozzájutni a pénzünkhöz, ami mínusz 54 forintot jelent. Jó tudni, hogy ezeket a költségeket el lehet kerülni, ha kártyás vásárlással költjük el a pénzünket, mivel a legtöbb számlacsomag esetén ez ingyenes.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Így látható, hogy már az elérhető legjobb konstrukció mellett is rosszul járunk, ha csupán három hónapra kötjük le a pénzünket. A későbbi kamatszintek egyelőre bizonytalanok, így nehéz megmondani, hogy számolhatunk-e a jelenlegi kamatokkal, vagy a további alapkamat-csökkentést követve a betétek kamata is tovább csökken.

 

Címkék:
eho, bank, tranzakciós illeték, bankbetét, kamatadó,