Máról holnapra él a magyar

Pénzcentrum2012. március 23. 08:55

Komoly veszélynek teszi ki magát a magyar családok többsége. Legtöbbjük ugyanis egyik hónapról a másikra él, azaz a fizetését az utolsó fillérig elkölti. Ám mostanság olyan időket élünk, amikor ez a magatartás különösen veszélyes lehet.

Mostanság egyre többen veszítik el a munkájukat, akik pedig dolgoznak, azoknak is sok esetben csökken a fizetése. Ráadásul a jövő sem tűnik túlságosan biztatónak. A gazdasághoz értők szerint a válság elhúzódhat még néhány évig. Ezalatt az árak emelkedésére, a pénzromlás ütemének növekedésére és a munkanélküliek körének bővülésére lehet számítani.

A jelek szerint a cseppet sem szívderítő folyamatokkal a magyarok zöme tökéletesen tisztában van. Az OTP Bank tavaly őszi öngondoskodási indexe szerint a lakosság háromnegyede borúsan látja pénzügyi helyzetét. Ennek tükrében nehezen érthető, hogy csak 25 százalékuknak van valamilyen vésztartaléka arra az esetre,ha elveszítenék a munkájukat, esetleg valamilyen váratlan kiadásuk keletkezne.

Még rosszabb a helyzet, ha hosszabb távra tekintünk. A magyarok 62 százaléka szerint az államnak kellene gondoskodnia polgárai nyugodt öregkoráról, ám 45 százalékuk biztos abban, hogy az államtól kapott nyugellátás nem lesz elég a nyugodt öregkorhoz. Muszáj lenne tehát gondoskodniuk magukról, ám az embereknek csak a fele rendelkezik valamilyen öngondoskodási formával.

Nincs pénzed félretenni? Ugyan már...

Hogy ez miért van így, arra nehéz válaszolni. A legvalószínűbb talán az, hogy a magyarok a szocializmus évtizedei, majd a rendszerváltás utáni hitelbőség miatt "elfelejtettek" spórolni. Ha megkérdezik, az emberek többsége azt állítja: egyszerűen nincs miből félretennie. Ez azonban biztosan nem mindenkinél van így. Ha alaposan átgondolná, mire ad ki pénzt a családok legtöbbje havonta néhány ezer forintot megerőltetés nélkül félre tudna tenni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

De mi értelme van néhány tízezer forintot félretenni? - hangzik a kételkedők következő kérdése. A válasz erre is egyszerű: ez az összeg jól forgatva pont alkalmas arra, hogy váratlan kiadások esetén legyen mihez nyúlni. A pár ezer forint gyarapítása sem reménytelen vállalkozás, hiszen a hazai bankok többsége már nyújt olyan szolgáltatást, amellyel a néhány ezer forintot félretevő ügyfelek jól járhatnak.

Hova tegyem a pénzem? Segítünk!

Az, hogy kinek mi a legmegfelelőbb öngondoskodási forma, nehéz válaszolni, hiszen a kínálat zavarba ejtően bőséges. A teljesen biztonságos bankbetéttől a rendkívül kockázatos részvénybefektetésig minden elérhető a piacon. A pénzcentrum.hu szeretne segíteni azoknak, akik saját kezükbe szeretnék tartani a sorsukat és felkészülni a váratlan helyzetekre is, ezért 2012. március 28 és 2012. április 4. között cikksorozatot közül az öngondoskodás témájáról.

Megéri-e néhány ezer forintot félretenni? Melyik bankban kapjuk a legjobb kamatot a pénzünkért? Forintban vagy devizában érdemes-e tartani megtakarított pénzünket? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ. Természetesen valamennyi öngondoskodással kapcsolatos felvetés megválaszolására nem vállalkozhatunk, így lehetőséget szeretnénk biztosítani olvasóink számára, hogy kérdezzenek az OTP Bank öngondoskodási szakértőjétől. A kérdéseket a penzcentrum@penzcentrum.hu e-mail címre várjuk 2012.április 2-ig.

Címkék: