Pénzcentrum • 2025. július 16. 20:01
A magyar egyetemisták nemcsak tanulnak, hanem a nyári hónapokban dolgozni is akarnak – méghozzá tudatosan.
A CIB Bank megbízásából készült reprezentatív kutatás szerint a hallgatók túlnyomó többsége már munkába állt vagy éppen állást keres, a céljaik között pedig nemcsak a nyaralás, hanem a megtakarítás és a megélhetés finanszírozása is hangsúlyos szerepet kap.
A felmérés szerint:
- 44% már dolgozik valamilyen formában,
- 41% aktívan keres munkát,
- 11% még gondolkodik a lehetőségen,
- csupán 3% nem szeretne dolgozni nyáron.
A régiós különbségek is árulkodóak: míg a fővárosban és a vármegyeszékhelyeken élő hallgatók 94%-a aktív munkavállaló vagy álláskereső, addig a falvakban ez az arány jóval alacsonyabb, és sokan még csak gondolkodnak a munkavégzésen.
A diákok körében a diákmunka a legnépszerűbb (60%), amit a részmunkaidős (31%), valamint a teljes munkaidős és gyakornoki állások követnek (27-27%). Sokan már a tanulmányaikhoz kapcsolódó szakmai munkát keresnek, tudatosan építve jövőbeli karrierjüket.
Ugyanakkor a klasszikus nyári melók sem tűntek el: minden ötödik diák a vendéglátásban képzeli el a nyarat pincérként, pultosként vagy éttermi kisegítőként. A munkavállalók több mint háromnegyede belföldön szeretne dolgozni, de 19% külföldön keres lehetőségeket.
Egyharmaduk legalább havi 300 ezer forintot szeretne keresni (a nők és a városiak optimistábbak).A többiek kevesebb jövedelemmel számolnak, de ugyanolyan tudatosan osztják be.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A keresetet leginkább:
- nyaralásra-utazásra (49%),
- nagyobb értékű vásárlásra (46%) – például autóra, mobilra, laptopra,
- megélhetési költségekre (43%) fordítják.
- A fővárosi diákok többet költenek lakhatásra és napi kiadásokra, míg a falusi fiatalok inkább tárgyakat vesznek a pénzükön.
Az is kiderült a felmérésből, hogy 34% rendszeresen használ készpénzt, 25% vegyesen fizet,
csak 66% használ kizárólag bankkártyát. Ráadásul 19%-nak még nincs bankszámlája, de már keresgél, míg 4% egyáltalán nem szeretne számlát nyitni.
39% a fizetése 20–40%-át félreteszi, egyharmaduk a keresete felét spórolja meg, 13% akár a 80%-ot is megtakarítja, és 6% mindent félretesz, amit keres. A budapestiek és a községekben élők kiemelkedően magas arányban jelölték meg, hogy a keresetük felét félrerakják (41% és 39% a 29%-os országos átlaghoz képest).