Bölcsődei támogatás 2020: ki jogosult, hogyan kell igényelni, mekkora összeg jár

Pénzcentrum2020. augusztus 21. 18:31

2019. július 31-től nyílt meg a pályázat, amelynek keretében a kisgyermekes családok kiadásai akár 40 ezer forinttal is csökkenthetők, ha férőhelyhiány miatt magánbölcsődébe kényszerülnek adni kisgyermeküket. Ez az egyik legfontosabb kitétel: a támogatást akkor vehetik fel, hogyha az állami bölcsődébe nem tudták beíratni a gyermeket. Nem minden esetben kell azonban csatolni a bölcsődei elutasító határozatot: vannak települések, ahol e-nélkül is igényelhető az összeg. Itt vannak a részletek, hol és mi szükséges az igényléshez.

Bölcsődei támogatás 2020 részletei

A bölcsődei támogatásként emlegetett GINOP-5.3.11-18 - Kisgyermeket nevelők munkaerőpiaci visszatérésének támogatása elnevezésű pályázatot 2019. július 31-én nyitották meg, és a keretösszeg kimerüléséig, a benyújtás lehetőségének felfüggesztésééig, de legkésőbb 2021. december 31-ig lehet benyújtani az Államkincstár tájékoztatója szerint.

A támogatásra olyan szülő pályázhat, akinek gyermeke bölcsődés korú, és a munkába való visszatérést úgy tudja megoldani, ha bölcsődében helyezi el. Azonban hogyha az állami bölcsődében nincs hely, és a szülő kénytelen magánbölcsődébe íratni a gyermeket, akkor igényelheti a támogatást a bölcsődei havidíj összegében, de akkor is maximum 40 ezer forintig.

A Magyar Államkincstár tájékoztató anyaga szerint 2767 településen és 13 budapesti kerületben igazolást sem kell arról csatolnia a pályázathoz a szülőknek, hogy a gyermekük nem jutott be állami intézménybe, mert azokon a helyeken vagy nincs is állami intézmény, vagy telítettek a helyek. Azonban nagyon fontos, hogy

bárki pályázhat, aki nem tudja gyermekét állami bölcsődébe íratni és magánbölcsődébe kényszerül. Egyes esetekben szükséges elutasító határozatot csatolni az állami böcsődétől a kérvényhez, más helyeken - amelyek szerepelnek ebben a listában - enélkül is igényelhető a támogatás. Tehát az nem előfeltétel, hogy a település szerepeljen a listában, hanem csak "könnyítés".

Cikkünk végén található térképen is lehet böngészni a települések között, ahol a beadványhoz nem szükséges elutasító határozatot csatolni. Az igénylés a https://ugyfelkapu.magyarorszag.hu/ weboldalon keresztül nyújtható be.

Pontosan kik és hogyan igényelhetik?

Az Államkincstár azon, gyermekük után családtámogatásban már részesült szülők (vér szerinti, nevelő és örökbefogadó szülők; továbbiakban: szülő) számára biztosít támogatást, akik 20 hetesnél idősebb kisgyermeket nevelnek, és munkaerőpiaci visszatérésük érdekében gyermeküket a munkavégzés idejére családi vagy munkahelyi bölcsődében helyezik el.

A tájékoztató külön kiemeli, hogy mivel a támogatás célja a kisgyermeket nevelő szülők munkaerőpiaci visszatérésének ösztönzése, a támogatásban nem részesülhetnek azon szülők, akik a támogatási kérelem beadásakor már aktív munkaerőpiaci státusszal rendelkeznek (aktívan dolgoznak). Szükség lesz az igénylés benyújtásához:

  • ügyfélkapu regisztrációra,
  • és bankszámlára is.
A kérelmeket kizárólag elektronikus űrlapon lehet benyújtani, ügyfélkapus azonosítással (KAÜ).

A támogatást minden hónapban külön meg kell igényelni, a magánbölcsődei számla alapján, ugyanis a támogatás kifizetésének igénylését mindig az adott hónapban igénybevett bölcsődei szolgáltatás már kifizetett díja alapján igényelhető. Fontos, hogy a támogatásra való jogosultság nem szűnik meg abban az esetben, ha a szülő a támogatás időtartama alatt csecsemőgondozási díjra válik jogosulttá.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A szülő több gyermekre tekintettel is igényelhet támogatást, amennyiben a támogatási követelmények több gyermek esetében is teljesülnek, viszont ebben az esetben gyermekenként külön kell benyújtani a kérelmet. A kifizetési igénylés kitöltését megelőzően az alábbi adatokra, dokumentumokra lesz még szükség:

  • Ügyfélkapus felhasználónév és jelszó
  • Első kifizetési kérelem esetén a munkáltató igazolása a munkába való visszatérésről - másolatát csatolni kell a kérelemhez.
  • A bölcsődei térítési díjról szóló számla - másolatát minden esetben csatolni kell a kifizetési kérelemhez.
  • Az állami bölcsőde által kiállított elutasító határozat férőhelyhiány indokkal abban az esetben, ha a kérelmező települése nem szerepelt a tájékoztató mellékletében felsorolt települések között.

A nem elektronikus dokumentumok esetén azok szkennelt (vagy fényképezett) képét kell feltölteni. Elfogadott formátumok: bmp, png, jpg, pdf, docx, xlsx, doc, xls.

Mekkora összeg lehet a támogatás havonta?

A bölcsődei támogatással kapcsolatban fontos kiemelni, hogy a havi 40 ezer forint nem fix, hanem keretösszeg. Vagyis ha a családi vagy munkahelyi bölcsőde díja nem éri el a havi 40 ezer forintot, akkor csak annyi támogatás igényelhető, amennyi a teljes díj. Viszont ha meghaladja, 40 ezer forintnál magasabb összeg nem adható.

Mutatjuk a térképen, hol igényhető a bölcsődei támogatás elutasító határozat nélkül is:


Címkék:
pályázat, támogatás, bölcsőde, államkincstár, ginop, állami, magán,