Erre az egészséged és a karriered is rámehet: 10-ből 6 magyart érint

HRcentrum2018. augusztus 27. 18:05

A napi 6-8 óra alvás a legideálisabb a szervezetnek, ha ennél több időt töltünk az ágyban, az növelheti az olyan súlyos betegségek kialakulását, mint a stroke vagy az infarktus - derül ki egy friss kutatásból. De nem csak az egészségünket veszélyezteti az alvászavar, hanem akár még a pénzügyeinket is befolyásolhatja.


Köztudott, hogy az elégtelen mennyiségű alvás súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, de az Európai Kardiológiai Kongresszus Társaságának friss kutatásból azonban az is kiedrült, hogy nem csak a túl kevés, hanem a túl sok alvás is komoly megterhelést jelenthet a szervezet számára. Több mint egymillió páciens adatait elemezve arra jutottak, hogy  a keveset alvók 11 százalékkal, míg a túl sokat alvók 33 százalékkal nagyobb eséllyel lettek különböző szívbetegségek vagy stoke áldozatai.

Még több vizsgálatra van szükség, hogy pontosan feltérképezzük az okokat, de tény, hogy az alvás alatt módosulnak a szervezetben lezajló biológiai folyamatok

 - mondta Dr Epameinondas Fountas, a kutatás vezetője. Az alvás alatt ugyanis megváltozik a glükóz lebontása, a vérnyomásunk mértéke és a szervezetben lévő gyulladások gyógyulása is. Ezek pedig összefüggésbe hozható a koszorúér-betegségekkel.

A szakértők szerint tehát fontos, hogy megtaláljuk az ideális középutat a túl kevés és a túl sok éjszakai pihenés között szívünk egészsége érdekében. Legideálisabb, ha éjszaka 6-8 órát alszunk: ezt ajánlják az orvosok is.

A karrierünk is megsínyli

A legtöbb magyar nem alszik eleget, ezt pedig nagyon rosszul teszi - számolt be korábban a Pénzcentrum. Akkor kiderült, hogy 10-ből 6 magyart érint ez a probléma, és ennek ellenére a legtöbbennem fordulnak szakemberhet, pedig sokat segíthetne. A számtalan egészségügyi problémán túl, keresetkieséshez is vezethet, ha kialvatlanok vagyunk, egy amerikai kutatás pedig egészen megdöbbentő eredményt hozott az alvás és a fizetés kapcsolatáról.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A kialvatlanság jelentős hatással van a munkahelyi teljesítményre.

A kevés alvás ugyanis megzavarja a gondolkodást, rontja a memóriát, rombolja a döntési képességet és a hiperaktív figyelemzavarhoz hasonló tüneteket produkál, melyek mind-mind nehezebbé teszik, hogy jó karriert fusson be az ember.

Az ilyen általános negatív hatásokon túl, egészen konkrét pénzkieséshez is vezethetnek azok az okok, melyeket a Huffington Post szedett össze a kialvatlansággal kapcsolatban.

  • Azok, akik 5 óránál kevesebbet (vagy 10 óránál többet) alszanak, 4,6 - 8,9 nappal többet lesznek betegszabadságon. Mivel a júliusi bruttó átlagbér 290 450 forint volt Magyarországon, így egyszerű kiszámolni, hogy 7 extra nap betegszabadság bruttó 21 ezer forint mínuszt jelent évente, ráadásul, ha ezt már nem betegszabadságként, hanem táppénzes napokként vesszük ki, akkor a keresetkiesés már 34 350 forintra rúg.
  • Bár Magyarország tekintetében nem találtunk ilyen adatot, de 2011-ben a Harvard Egyetem kutatói 63 milliárd dollárra becsülték azt az összeget, ami a kialvatlanság miatt kimaradt az amerikai GDP-ből, ez pedig a teljes 2010-es bruttó nemzeti össztermékük 0,4 százaléka volt. A Telegraph cikke ennél is riasztóbb adatot közöl Nagy Britanniából, ott egy 2016-os becslés szerint a kialvatlanság 40 milliárd fontba került a gazdaságnak, mely a teljes GDP-jük közel két százaléka volt. Mivel egy korábbi kutatás is 2 százalékra becsülte a kialvatlanság okozta gazdasági károkat EU-s szinten, ezért valószínűleg nem állunk messze a valóságtól, ha azt írjuk, hogy körülbelül 700 milliárd forintos kárt szenved Magyarország az állampolgárok kialvatlanság miatt.
  • 2014-ben készült el a Kaliforniai Egyetemen egy kutatás, amellyel végleg mattolni lehet azokat, akik azt gondolják, hogy a megfelelő mennyiségű alvás a lustaság jele lenne, vagy, hogy értelmesebben is el lehet tölteni az alvásra fordított időt. Ebből ugyanis az derült ki, hogy az Egyesült Államok teljes népességének körében, ha valaki egy órával többet alszik, annak 16 százalékkal magasabb a jövedelme. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy az extra egy óra alvást nem a munkától kell elvenni, továbbá, hogy 9 óra alvással, és nem többel lehet elérni a bérmaximumot.

Címkék:
karrier, alvás, szívbetegség, alváshiány,