A fele se igaz annak, amit a fiatalokról állítanak

Pénzcentrum2016. május 13. 11:40

Napjaink magyar munkaerőpiacán egyre meghatározóbb szerephez jutnak az Y-generáció képviselői. Az 1980 és 1996 között született korosztálynak azonban koránt sincs könnyű dolga az elhelyezkedéssel, a karrierterveik megvalósításával. Más módszereket követnek, másképp kommunikálnak, és sok mindent másként gondolnak a hivatástudatról, szakmáról, ami sokszor értetlenséget, konfliktusokat szül az olyan munkahelyeken, ahol náluk idősebb, tapasztaltabb kollégák is dolgoznak. 

Országos, online felmérésben vizsgálta a Frissdiplomás Kft., hogy munkavállalás szemppontjából mi foglalkoztatja legjobban az Y-generáció tagjait, és milyen szempontokat mérlegelnek, amikor döntenek a jövőjükről. A felmérésből kiderült, hogy a fiatlok legnagyobb félelme, hogy el fognak-e tudni helyezkedni, illetve 

képesek-e olyan munkát szerezni, amely lehetőséget ad nekik a szakmai fejlődésre, illetve a saját sikerek elérésére.

A 20 - 36 éves korosztályon belül leginkább azok félnek a munkanélküliségtől, akik a középiskoláikat a közelmúltban végezték el, és vidéken, elsősorban falun élnek. A náluk idősebb, több tapasztalattal rendelkezők körében már jelentősen kisebb azoknak az aránya, akik attól tartanak, hogy nem kapnak állást. Míg a friss diplomások 37 százaléka gondolja azt, hogy nem lesz munkája, addig például a 3-5 éves munkatapasztalatot szerzők közül már csupán 9 százalék ilyen borúlátó.

Az Y-generációnak korántsem csupán a munkahelyszerzés a legfőbb célja.

Inkább azt az állást preferálják, ahol folyamatosan képezhetik magukat és ezzel párhuzamosan az eredményeiket is elismerik. Utóbbi esetében a kutatása is megerősítette azt a tényt, hogy az 1980 után születettek folyamatosan igénylik a visszacsatolást, a dicséretet az elvégzett feladat után. Ez hozzájárul náluk ahhoz, hogy motiváltak és elkötelezettek maradjanak. Ugyanakkor a szóbeli támogatás, a gyors előrelépési lehetőség biztosítása természetesen csak részben elégeti ki az elvárásaikat. 

Az Y-generáció lojalitását a versenyképes jutatási csomag teszi teljessé.

A válaszadók közel fele legalábbis ezt jelölte meg az egyik fő érvként, amikor az állás elfogadását mérlegeli. Konkrét összegekre nem tettek utalást a kutatóknak, de azt a megkérdezettek harmada fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a fix munkaidő egyenlő fix bér elvet kevésbé tartják vonzónak. Ez alapján egyértelműnek látszik, hogy 

a magas fizetéssel járó rugalmas beosztások sokkal kedveltebbek ebben a korosztályban.

A tapasztalatok szerint a tanulók nincsenek tisztában azzal, hogy mit fognak kezdeni a szakmájukkall, hol tudnak elhelyezkedni, hol találhatnak munkát, és mit is fognak csinálni, amikor végeznek tanulmányaikkal és kilépnek a munkaerőpiacra. Sokan már az életrajz írásnál elakadtak. Ezért is van nagyszükség a karriernapokra, műszaki és informatikai területre készülők esetében a gyárlátogatásokra, hogy legyen rálátásuk a fiataloknak a karrierlehetőségeikre.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az egyik legnagyobb félreértés, ami a köztudatban él, hogy köszönőviszonyban sincs a fiatalok fizetésbeli elképzelése a valósággal. A kutatásból az derült ki, hogy diákoknak, akiknek még semmilyen munkatapasztalata nincs valóban elrugaszkodott vágyálmaik vannak. Az 1-2 éve dolgozó fiatalok viszont már 15-20 százalékkal alacsonyabb fizetést jelölnek meg célként, tehát sokkal reálisabban látják a lehetőségeiket.

Szintén valótlan sztereotípia, hogy külföldre vágynak a fiatalok. Sokkal fontosabb számukra, hogy lehetőségeket kapjanak, szakértőkké válhassanak, és még a vezetői pozíciók is csak keveseknek szerepel a céljaik között.

Loading...

Címkék:
munkahely, állás, frissdiplomás, munkáltató, pályakezdő,