Kávéfőzés és fénymásolás helyett: így válassz jól gyakornoki helyet

Pénzcentrum2014. június 14. 16:00

Ma már szinte elképzelhetetlen bekerülni a munkaerőpiacra egy fiatalnak fél-egyéves szakmai tapasztalat nélkül. Ezt pedig a legkönnyebben gyakornokként lehet megszerezni. Habár egyre több cég kínál gyakornoki programokat, a fiatalok sokszor csak kávét főznek vagy fénymásolnak ingyen hosszú hónapokig. A Pénzcentrum.hu ezért összegyűjtött 6 szempontot, amit érdemes szem előtt tartani a gyakornoki hely kiválasztása előtt.

A héten nemcsak az általános-és középiskolások számára ér véget a tanév, de lassan minden egyetemen véget ér a (záró)vizsgaidőszak is. Sok hallgató ilyenkor még nem rendelkezik elegendő munkatapasztalattal (esetleg néhány hét diákmunkát tudna feltüntetni a CV-ben), ezért gyakorlatszerzés és a tanultak hasznosítása céljából először gyakornoki pozíciók után néz. A hazai álláskereső portálokon számos lehetőséget találhatnak tanulmányaiknak megfelelően. A nagy multicégek is szívesen alkalmaznak gyakornokokat, egyrészt anyagi megfontolásokból (nemcsak az alacsonyabb fizetés, de a kedvezőbb adózás miatt is), másrészt pedig a fiatalok még könnyen taníthatóak, formálhatóak. Így azok a diákok, akik beváltak a jellemzően fél-egyéves időszak alatt, diplomaszerzés után akár teljes munkaidős ajánlatot is kaphatnak.

Sokat hallani ugyanakkor arról, hogy a gyakornokokat csak "kihasználják", ingyen dolgoztatják, miközben csak fénymásolásra és kávéfőzésre használják az egyébként kemény munkával megszerzett tudásukat. Elmondható viszont, hogy ma már igen nehéz belépni a munkaerőpiacra több hónapos szakmai tapasztalat nélkül, erre pedig a legjobb megoldás egy gyakornoki állás. Érdemes ezért mérlegelni, hogy mennyi áldozatot tudunk hozni a későbbi karrierünk érdekében. Hogy ingyen, vagy nagyon kevés pénzért, heti 20 vagy 40 órában fér bele a munka a diák életébe - ezt mindenkinek magának kell eldöntenie. Ugyanakkor senki sem szeretné feleslegesen pazarolni az idejét, ezért a Pénzcentrum.hu a Mashable.com portál segítségével összegyűjtötte azt a 6 jelet, ami azt mutatja, hogy a gyakornokságod még sokat érhet a jövőben és érdemes ott tapasztalatot szerezned.

1. Felelősségteljes munkát bíznak rád

Mivel a gyakornokok elsősorban tapasztalatszerzési céllal vannak egy cégnél, ezért fontos, hogy a fontos, nagy horderejű projektekbe is beleláthassanak. Ha behívnak a meetingekre, megkérdezik a véleményedet, önálló döntéseket is rád bíznak, akkor szinte biztos, hogy megéri maradni. Habár az adminisztratív és sziszifuszi munka is beletartozik sokszor a gyakornokok feladatkörébe, ha viszont egész nap csak a munkaidő végét várod, mert fénymásoláson, kávéfőzésen és aktatologatáson kívül nincs más feladatod, akkor érdemes lehet váltani.

2. Új dolgokat tanulsz

Egy gyakornoki pozícióból nem csak a cégeknek szabad profitálniuk. A diákként ott töltött idő célja az elméleti tudás átültetése a gyakorlatba, illetve annak a kiegészítése olyan dolgokkal, amikről az egyetemen nincs szó. Ha a választott szakterület és iparág rejtelmeibe is belelátsz, és az olyan képességeidet is fejleszted (problémamegoldás, kommunikációs, csapatmunka), amikre későbbi karriered során is szükséged lesz, akkor jó helyen vagy.

KATTINTS! Diploma sem kell a magyar álomfizetéshez: havi másfélmillió érettségivel

3. A munkatársaid egyben a mentoraid is

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Mindenképpen szerencsés, ha a főnököd és a közvetlen munkatársaid is hajlandóak időt szakítani arra, hogy részletesen elmagyarázzák a szakma csínját-bínját, hogy megosszák a tapasztalatukat és tudásukat veled. Ha van, aki folyamatosan figyelni a fejlődésedet, és visszajelzésekkel segíti a fejlődésedet, akkor sokkal gyorsabban fogsz fejlődni a szakmádban.

4. Tisztelettel bánnak veled

Magától értetődőnek tűnik, hogy valakit a keresztnevén szólítsák, de mégis vannak olyan helyek, ahol csak a "gyakornoklány" vagy a "gyakornoksrác"néven emlegetik a fiatalokat, a tisztelet legkisebb jelét sem mutatva feléjük. Ki szeretne olyan munkahelyi környezetben dolgozni a későbbiekben, ahol a felsőbb pozícióban lévők nem tisztelik a beosztottjaikat?


5. Lelkesedsz az új munkáért

Ha egész nap azt várod, hogy szabadulhass a munkahelyedről, unod a feladataidat, és nem érted, mit is keresel itt, akkor a kérdés valóban jogos lehet. Azonban, ha a munkaidő letelte után is szívesen ötletelsz tovább, örömmel mesélsz a barátaidnak és a családodnak a munkahelyeden töltött napról, vagy csak a saját fejlődésed érdekében olvasgatsz otthon a kollégáid által ajánlott szakmai könyveket, akkor érdemes továbbra is mindent beleadnod.

KATTINTS! Félmilliós havi fizetés: ők viszik haza a legtöbb pénzt

6. Kapsz valamilyen juttatást

Kevesen engedhetik meg maguknak, hogy teljesen ingyen dolgozzanak gyakornokként. Habár az így megszerzett tudás és tapasztalat valóban nagyon sokat ér a későbbiekben, a cég által kínált kisebb-nagyobb juttatások sem elhanyagolhatóak. Legyen szó egy minimális fizetésről, ingyen teáról, kávéról és vízről, vagy exkluzív szakmai eseményeken való részvételről, az már biztosan egy jó jel, hogy a cég a gyakornokokat is megbecsüli.

Címkék:
karrier, munkahely, egyetem, gyakornok,