Bebetonozták a cégvezetőket

Világgazdaság2009. május 14. 09:17

A globális válság ellenére alig érzékelhetően emelkedett csak tavaly a személycserék száma a világ nagyvállalatainak vezérigazgatói posztjain - derül ki a Booz & Co. tanácsadó cég felméréséből.

A legszembeötlőbb az, hogy a minimális globális növekedésen belül a válság kirobbantóinak tekintett észak-amerikai és európai cégek esetében enyhe, rendre 0,5 és 1,9 százalékpontos csökkenés volt tapasztalható a vezetői személycserékben, amelyek aránya így 14,8 és 15,1 százalékra süllyedt tavaly.

A szektorális megoszlás tekintetében érthető módon a válság kirobbanásában kulcsszerepet játszó pénzügyi ágazat szereplőinél nőtt radikálisan az elbocsátások száma már 2008-ban, de az azóta eltelt öt hónapban is egymást érték a vezető társaságok - mint például a holland ING vagy a rekordveszteséget produkáló Royal Bank of Scotland - vezérigazgatóinak a távozásáról szóló hírek. Szintén az átlagosnál érzékenyebben érintette a recesszió a mélybe zuhanó olajárak miatt sújtott energiacégek vezető posztjait, míg például a válságra kevésbé érzékeny közműszolgáltatók körében még jelentősen csökkent is az elbocsátások száma.

A tanulmány készítői szerint az átmeneti lojalitás sok esetben annak az eredménye, hogy az igazgatótanácsok nem kívánják hirtelen személycserékkel növelni a válság miatt amúgy is jellemző bizonytalanságot. A gazdasági helyzet normalizálódásával együtt viszont arra is lehet számítani, hogy több bátorságuk lesz radikálisabb személyügyi következtetések levonásához a múltban elkövetett vezetői hibák számbavételekor.

A hazai adatok a külföldieknél már most egyértelműbben negatív tendenciát látszanak felrajzolni. Legyen szó első számú vezetői posztról vagy középvezetőkről, Magyarországon az elbocsátások, az állásvesztések száma tavaly ősz óta folyamatosan emelkedik - fogalmazott lapunknak Lukács Zsolt, a Telkes Tanácsadó Zrt. ügyvezető partnere.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A válság azonban sok esetben alibi, amikor egy korábbi, esetleg régóta húzódó probléma miatt kényszerül távozni az adott vezető. Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezetője szerint a krízis emellett sok esetben katalizátor is, ha egy vezetővel kapcsolatban teljesítménygondok merülnek fel, a cégek most nem toleránsak, a problémás főnöknek mennie kell. Az utcára kerülő menedzsereknek pedig nincs könnyű dolguk: egy első számú vezetőnek, aki nem akarja lejjebb adni, s szintén topvezetőként akar elhelyezkedni, akár egy-másfél évet is várnia kell. Ez korábban átlagosan négy-hat hónap volt. A középvezetőknek egy kicsit könnyebb dolguk van, átlagosan hat hónap kell ahhoz, hogy újra munkába álljanak.

Címkék: