Rengeteget spórolhatsz a hiteleden, ha ezt megléped

Pénzcentrum2017. szeptember 8. 18:30

A legfrissebb adatok szerint egyre több magyar igényel hitelt, és 10 százalék alá csökkent azok aránya, akik késnek a törlesztéssel. Érdemes azonban megfontolni a hitelkiváltást, mert jóval alacsonyabb lehet a törlesztőrészlet.

Mérföldkőhöz érkezett a lakossági hitelpiac: a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya a teljes portfólión belül 10 százalék alá, egészen pontosan 9,2 százalékra csökkent - derül ki a BankRáció.hu legfrissebb hivatalos statisztikát idéző elemzéséből. A lakossági hitelfelvételi kedv fokozódására utal, hogy a második negyedévben a lakossági hitelek folyósítása meghaladta a tőketörlesztéseket. A lakossági hitelpiac élénkülését alátámasztják az összehasonlító oldal adatai, az idén ugyanis 46 százalékkal emelkedett a lakossági hitelek - elsősorban a lakáshitelek és személyi kölcsönök - iránti érdeklődés, a hitelkalkulációk száma pedig 54 százalékkal nőtt. Utóbbi a hitelfelvételi kedv élénkülése mellett arra utal, hogy egyre tudatosabbak a háztartások.

Fontos mutató

Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője azt mondta, hogy a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya egy fontos mutató, nagyon leegyszerűsítve azt mutatja meg, mennyire jó adósok a háztartások. A második negyedévben elért 9,2 százalékos eredmény nem csak az első negyedéves 10,6 százalékhoz képest jelent komolyabb csökkenést. Éves és többéves távlatban még látványosabb a javulás. Egy és öt évvel ezelőtt 17, illetve 16 százalékos volt ez a mutató, ami akkor azt jelentette, hogy a hitelek hatoda került 90 napon túli késedelembe. A javulás ellenére azért még mindig jelentős tétel a bankrendszerben a 90 napon túli hitelek összege, ugyanis megközelíti az 500 milliárd forintot.

Az elemzés szerint a késedelmes hitelek arányának csökkenése több dolognak köszönhető. Egyfelől a háztartások pénzügyi helyzetét kedvezőbbé tette a nettó
reálbérek emelkedése. Emellett a kamatok is jelentősen csökkentek, ezek eredőjeként sok, korábban késedelembe eső adós be tudta hozni a hátrányát. Gergely Péter arra is rámutatott, hogy a bankok portfóliótisztítása is hozzájárult az arány mérséklődéséhez. Hozzátette, hogy a késedelmes hitelek arányának csökkenése a bankok oldaláról is fontos tényező, ugyanis emiatt mérséklődik az adminisztrációs teher, valamint a hitelezési hajlandóság is javul.

Lehet jobb a korábbi hiteleknél

Az elemzés szerint egyébként a meglévő, korábban a mostaninál magasabb kamattal felvett hiteleket érdemes hitelkiváltással rendezni, mert így csökkenthető a havi törlesztés. Gergely Péter azt mondta, egy 1 millió forintos tőketartozású személyi kölcsönt ki lehet váltani egy, akár 10 százalék alatti teljes hiteldíjmutatóval rendelkező személyi kölcsönnel, ami havonta alig több mint 30 ezer forintos kiadást jelent.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

{{BANKRACIOBANNER}}

A bankok ajánlatait azonban érdemes összevetni az online hitelkalkulátorok segítségével, mert a teljes visszafizetendő összegben több százezres, a lakáshiteleknél pedig akár több milliós eltérések is lehetnek. Gergely Péter a BankRáció.hu előrejelzését ismertetve azt mondta, hogy a késedelmes hitelek arányának csökkenése, a lakosság jövedelmi helyzetének javulása, az élénk lakáspiac, a bankok hitelezési kedvének fokozódása, valamint az alacsony kamatok mind hozzájárulnak a lakossági hitelpiac bővüléséhez. Ugyanakkor a szakember nem tart attól, hogy túlzottan eladósodna a lakosság.

Címkék:
hitel, adósság, személyi kölcsön, bankráció, lakástakarékpénztár, csok, lakástakarék,