Na ne! Tényleg ennyi devizahitelt válthatnak ki?

Pénzcentrum2015. június 18. 11:31

A K&H sajtótájékoztatóján kiderült, miért veszünk egyre több lakást és milyen lakáshitelt veszünk fel ehhez. A hitelezés hatalmas ugrásnak indulhat, ha beindul a forintosított devizahitelek kiváltása.

A lakáspiac felélénkülése túlzó megállapítás, mivel az elhelyezkedés szerint nem mindenhol nőtt az ingatlanvásárlások száma

 - mondta Bába Ágnes, a K&H lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese. Az ingatlanpiac felfutását az is bizonyítja, hogy egyre többen vesznek fel lakáshitelt.

A K&H-nál az év első három hónapjában 33 százalékkal több hitelszerződést kötött, mint az egy évvel korábbi hasonló időszakban. Az eddigi adatok alapján az látszik, hogy az év első 4 hónapjában 44 ezer ingatlantranzakció volt, de ezek jellemzően készpénzes adás-vételek voltak.

Miért vesznek sokan lakást?

A teljes hiteldíj mutatók (THM) az elmúlt 3 évben felére estek, így jelenleg megegyeznek a nyugat-európai kamatszintekkel. Lényeges, hogy egyre többen vesznek fel hitelt hosszabb kamatperiódussal (pl. 5 évre fixált törlesztőrészlet), így a hitelek mind az ügyfél, mind a bank számára kiszámíthatóbbak lettek.

A januári értékesítések igencsak megugrottak, ez elsősorban az adósságfék szabályoknak volt köszönhető. Az új szabályok elsősorban a vásárlókra hatott, akik megijedtek attól, hogy az új szabályok miatt nem juthatnak kellő mértékű hitelhez. Ennek ellenére az eddigi hitelezési adatokból az látszik, hogy jelentős hatása nincs a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) bevezetésének a magyar bankoknál.

Az adósságfék szabályok miatt nem lett hosszabb a hitelfelvétel folyamata, viszont jelentősen meghosszabbodott a fair bank törvény miatt, ami előírja, hogy a hitelfelvétel során a tájékoztatás és a szerződés aláírása között 7 napnak kell eltelnie.

 

A tranzakciós illeték miatt megnövekedett számlaköltségek miatt az emberek ott vesznek fel hitelt, ahol számlát vezetnek, ennek köszönhetően az egybankosodás folyik Magyarországon

 - mondta Rajna Gábor, a K&H banki értékesítési és hálózat támogatási igazgatója. Míg korábban a magyar családok több banknál vezettek számlát és több helyről vettek fel hitelt, addig egyre inkább egy szolgáltatóhoz fordulunk pénzügyi kérdésekben.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A hitelkiváltások tarolhatnak idén

A devizahiteles elszámolásban 3 ezer milliárd forint kihelyezett hitel érintett,

a K&H szerint ezeknek az ügyfeleknek az egyharmada kiválthatja a kölcsönét, de nem biztos, hogy ez a rendelkezésre álló 91 napon belül fog megtörténni.

A hitelkiváltások egyébként a jelzálog alapú kölcsönök 10 százalékát érintik, de a forintosított hitelek jelentős mennyiséggel járulhatnak hozzá a hitelkiváltások átmeneti megugrásához. A kiváltók egyébként inkább a 3 vagy 5 évre fixált törlesztőrészletű kölcsönöket keresik. Ennek egyik oka lehet, hogy ezzel (a fixálás időtartamára) az ügyfelek megúszhatják a kamatkockázatot.

Milyen hitelt veszünk fel?

  • Az átlagos hitelösszeg 7 millió forint
  • Többségében városi lakosok (79 százalék)
  • Kétharmaduk házas
  • Háromnegyedük 25 és 45 év közötti
  • 90 százalékuk alkalmazott
  • 42 százalékuknak van gyereke
  • 62 százalékuknak van felsőfokú végzettsége, érdekes, hogy a főiskolát végzettek közül a rák és kos jegyűek keresik a lakáshiteleket
  • 81 százalék használt lakást vesz
  • 10 százalék hitelkiváltás

 

Címkék:
hitel, lakáshitel, hitelkiváltás,