Így faraghatod le a hiteled költségeit

Pénzcentrum2015. március 31. 14:33

A lakáshiteleket szinte mindenki ismeri, azonban a szabad felhasználású jelzáloghitelek népszerűsége visszaesett az utóbbi időben Pedig olcsó megoldást nyújthatnak ezek a kölcsönök, akár saját vállalkozást indítanánk, akár egy garázst vásárolnánk autónknak. Szakértővel jártunk utána, mikor melyik hitelt érdemes választanunk.

Egy olvasónk levelében panaszkodott arra, hogy lakásfelújításra lakáshitel helyett szabad felhasználású jelzálogszerződést kötött a bankjával, pedig ha lakáshitelt választja, sokkal alacsonyabb részleteket kellene fizetnie. Mutatjuk a két kölcsön közötti különbségeket.

Melyik hiteltípus a népszerű?

A szabad felhasználású jelzáloghitelek (SZFJ) az utóbbi időben kissé háttérbe szorultak. Az ügyfelek elsődlegesen lakáscélú jelzáloghitelek és hitelkiváltó kölcsönök iránt érdeklődnek - monda el kérdésünkre a Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője. Ennek egyik oka, hogy lakáshitelt az alábbi célokra használhatjuk fel:

  • Lakásvásárlás
  • Lakásépítés
  • Lakásfelújítás
  • Lakáskorszerűsítés
  • Üdülő, nyaraló vásárlása

Azonban garázsvásárlásra nem vehetünk fel lakáshitelt, ilyen esetben a legolcsóbb megoldás a szabad felhasználású jelzáloghitel, de sokan például a vállalkozásuk beindításához veszik fel ezt a kölcsönt.

A felvett összeg is eltérő

Nem csak a felhasználás célja más, hanem a hitel egyéb jellemzői is eltérnek, így a felvett összeg és a futamidő is eltér a két hiteltípusnál. Míg a lakáshitelek átlagos összege hétmillió forint körül mozog és a futamidő 15-20 év szokott lenni, addig a SZFJ-k átlagos összege jellemzően 3 millió forint körüli, amit átlagosan 10 éves futamidőre vesznek fel az ügyfelek. Fontos azonban leszögezni, hogy amikor a bankunkat felkeressük elsősorban ne a hitelösszeg szerint keressük meg a nekünk megfelelő kölcsönt, hanem a felhasználás célja szerint.

Amennyiben lehetőségünk van jelzálogjogot bejegyezni az ingatlanunkra, akkor jóval alacsonyabb kamattal vehetünk fel kölcsönt, akár lakáscélú, akár szabad felhasználású hitelről van szó.

A fair bank törvény erre is hatással van

A fair bank törvény hatályba lépése óta a hitelek kamatozása sokkal átláthatóbb lett, igaz több mindenre kell odafigyelni az igényléskor. A legfontosabb azonban az, hogy milyen gyakran változhat a törlesztőrészletünk. Ez alapján a Hitelnet kalkulátorával számolva a legkedvezőbb lakáshitel ajánlatok következők (7 millió forint 20 évre):

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • Három hónapos kamatperiódus mellett már 4,5 százalékos teljes hiteldíj mutatójú (THM) kölcsönt is találunk, 43 ezer forintos törlesztőrészlet mellett.
  • Ha viszont hosszabb időre, öt évre fixálni szeretnénk a törlesztőt, akkor már 6,1 százalékos THM-el kell számolnunk, ami 48 ezer forintos törlesztőt jelent havonta.

A szabad felhasználású jelzáloghitelek kamatai viszont a kalkulációnk szerint ennél valamivel magasabbak (3 millió forint 10 évre):

  • A változó kamatozású, három havonta módosulható kölcsön 6,6 százalékos THM mellett elérhető, így a törlesztőrészlet 33 ezer forint lesz havonta.
  • Itt is lehetőség van a törlesztők fixálására, ha öt évig biztos ugyan akkora összeget szeretnénk fizetni, akkor 8,17 százalékos THM mellet tehetjük ezt meg, ami a részletek emelkedésével is jár. Így a havi törlesztőnk 36 ezer forint lenne.

 

Címkék:
hitel, lakáshitel, jelzáloghitel, kamat,