Hitelre lakást? Nem, nem lakásra hitelt!

Pénzcentrum2009. október 26. 05:40

Egy csokorban a legkedvezőbb forint- és devizahitelek A szabad felhasználású jelzáloghitelek piacán újabb lényeges változások mentek végbe az elmúlt három hónapban. Újabb bankok szálltak ki a svájci frank alapú finanszírozásból, de volt olyan pénzintézet, amely a teljes devizahitelezést felfüggesztette. Új forinthitel konstrukciók jelentek meg, melyek már megközelítik az euró és az elvétve még megtalálható frankhitelek kondícióit.

A hitelezési feltételek és az árazási politika is változásokon ment keresztül. Nem elég ma már egy ingatlan és egy bemondott jövedelem ahhoz, hogy jelzáloghitelhez jusson az igénylő. A feltételek szigorítása jövedelem és ingatlan oldalon egyaránt megfigyelhető. A bankok komolyabb hangsúlyt fektetnek az adósminősítésre, ugyanakkor igyekeznek a termékeiket átláthatóbbá tenni.

A Pénzcentrum a kondíciók összehasonlításán túl ezúttal azt is vizsgálta, hogy az egyes pénzintézeteknél hogyan alakul az átlagosan kihelyezett hitelösszeg nagysága és melyik a legjellemzőbb futamidő.

Ebben az összevetésben az Aegon végzett az élen átlagosan 7,8 millió forintos szabad felhasználású hiteleivel, 21 évvel viszont az AXA Banknál a leghosszabb az átlagos futamidő. A válaszadók közül az Allianznál 4 millió forint körül alakul az hitelösszeg, míg a CIB Bank ügyfelei beérik 13 éves futamidővel.

Forinthitelek: loholnak a devizahitelek után, de van még lemaradás

A legkedvezőbb forint alapú jelzáloghitel ajánlatot a devizahitelezésből kivonult K&H Bank tette, amely 11,92%-os THM és 45 833 forintos induló törlesztőrészlet mellett kínál 5 millió forintot 20 évre. Őket követi a Raiffeisen és az UniCredit Bank 14-15% közötti THM értékkel. A sort az OTP Bank zárja 17,74%-os THM-mel és 70 ezer forint feletti havi részlettel.

A 10 milliós ajánlatok tekintetében megegyezik a bankok sorrendje az előzőekkel, a harmadik helyen végzett UniCredit Bank ezúttal is kedvezőbb havi részletet kínál, mint az ezüstérmes Raiffeisen. Ennek hátterében az eltérő mértékű induló költségek állnak. A táblázatokkal kapcsolatban meg kell említeni, hogy az adatgyűjtést követően alapkamatot vágott a jegybank, így a forinthitelek kondícióinak további enyhülése várható.

Euró alapú jelzáloghitelek: hárman 10% alatt, az OTP 9% alá is benézett

Euró alapon öt hazai pénzintézet tett ajánlatot, ezek közül THM alapján az OTP Bank jelzáloghitele bizonyult a legkedvezőbbnek. A második helyen az Aegon végzett 9,35%-os hiteldíj-mutatóval és az első kamatperiódusra vonatkozóan 41 540 forintos havi részlettel, harmadik lett a Budapest Bank.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A 10 milliós ajánlatoknál ebben az esetben is változatlan a sorrend, immár mindegyik pénzintézet százezer alatti havi részletet kínál. Az Aegon ajánlata induló havi részletben, míg az OTP Banké THM tekintetében bizonyult a legkedvezőbbnek.

Frankhitelek: egyetlen ajánlat

Ezúttal egyedül az Aegontól kaptunk frankhitel ajánlatot, ők 5 millió forintot 8,87 %-os, míg 10 millió forintot 8,73%-os THM mellett kínálnak. Előbbi esetben 39 942 forint az induló havi részlet, míg a 10 milliós kölcsön törlesztését 79 884 forinttal kell elkezdeni.

Aegon, Budapest Bank, CIB, K&H

Címkék: