Mégis elmaradt a fordulat a boltokban: csúnya inflációs adatok érkeztek, ennek a fele sem tréfa

Pénzcentrum2024. február 9. 10:59

A 38 OECD-ország közül 14-ben gyorsult, háromban stagnált és 21 országban lassult a fogyasztói áremelkedés decemberben a párizsi székhelyű szervezet honlapjára felkerült adatok szerint.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban decemberben átlagosan 6 százalékra gyorsult a fogyasztói árak éves növekedése a novemberi 5,8 százalékról, ezzel először jegyeztek fel növekedést három hónap csökkenés után. A párizsi székhelyű szervezet honlapjára felkerült adatok szerint decemberben a 38 OECD-ország közül 14-ben gyorsult, háromban stagnált és 21 országban lassult a fogyasztói áremelkedés.

Az OECD-ben az energiaárak 2,3 százalékkal csökkentek decemberben éves szinten a novemberi 5 százalékos esés után. Az élelmiszerárak növekedése a novemberi 7,1 százalékról 6,7 százalékra lassult decemberben.

Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,7 százalék volt decemberben a novemberi 6,8 százalék után.

Az infláció a G7-országokban a novemberi 3,1 százalék után 3,2 százalék volt decemberben.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) decemberben 2,4 százalékról 2,9 százalékra nőtt, a maginfláció pedig 3,6 százalékról 3,4 százalékra mérséklődött.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az OECD-ben tavaly átlagosan 6,9 százalékos inflációt mértek a 2022. évi 9,5 százalék után. A lassulásban döntő szerepe volt annak, hogy éves átlagban 0,9 százalékkal csökkent az energiaár a 2022. évi 29,6 százalékos növekedéssel szemben. Tavaly az élelmiszerek átlagos drágulása 10,5 százalék volt a 2022. évi 13,2 százalékot követően. Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció tavaly átlagosan 7 százalék volt az egy évvel korábbi 6,7 százalék után.

Címkék:
infláció, gazdaság, fogyasztás, oecd, fogyasztói árindex, oecd országok,