Brutális verseny indulhat ezekért a fémekért Európában: kapkodásba kezdtek az országok

Pénzcentrum2022. április 25. 18:06

A belga egyetem tanulmánya szerint ahhoz, hogy elérjük 2050-re az Európai Unió Green Dealben megfogalmazott klímacélját, bizony jóval több lítiumra és ritkaföldfémre lesz szükség,mint jelenleg. Emiatt pedig akár globális verseny is kialakulhat az említett fémekért.

Súlyos globális versenyre lehet számítani számos olyan fémért, amelyekre szükség van a fosszilis tüzelőanyagoktól való európai elszakadáshoz – olvasható az EurekAlerten megjelent sajtóközleményben. A belga KU Leuven egyetem tanulmánya szerint ahhoz, hogy 2050-re elérjük az Európai Unió Green Dealben megfogalmazott klímacélját, 35-ször több lítiumra és 7-26-szor annyi ritkaföldfémre lesz szükség, mint amennyit most fogyasztunk – és ezek egyre ritkábban fordulnak elő Európában.

Az energetikai átálláshoz sokkal több alumíniumra lesz szükség (30 %-kal többre, mint amennyit Európa ma felhasznál), a réz (35%), a szilícium (45%), a nikkel (100%) és a kobalt (330%) nagyobb arányú beszerzése is szükségessé válik. Mindez elengedhetetlen az elektromos járművek és akkumulátorok gyártásához, a szél-, nap- és hidrogénenergia-technológiák felépítéséhez, valamint a klímasemlegesség eléréséhez szükséges hálózati infrastruktúra előállítására vonatkozó európai tervekhez. A jó hír viszont az, hogy 2050-re az Európa tiszta energiára való átállásához szükséges fémmennyiség 40-75%-át újrahasznosítással lehetne kielégíteni, ha most jelentős beruházásokat hajtanánk végre a területen. Európa azonban kritikus hiányosságokkal néz szembe a következő 15 évben akkor, ha nem jut hozzá több bányászott és finomított fémhez.

Erőteljes lépésekre lesz szükség a hosszú távú körforgásos gazdaság kialakításához, és hogy elkerüljük Európa fosszilistüzelőanyag-függőségének megismétlődését. A független KU Leuven tanulmány az első, amely EU-specifikus számokat közöl a Nemzetközi Energiaügynökség 2021-es figyelmeztetésével kapcsolatban, amely a fosszilis tüzelőanyagok felszámolásához szükséges fémekkel kapcsolatos ellátási kihívásokra hívta fel a figyelmet.

A tanulmány szerint 2050-re Európa tiszta energiatechnológiáinak előállítási tervei évente megkövetelik

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

  • 4,5 millió tonna alumínium (33%-os növekedés a mai felhasználáshoz képest)
  • 1,5 millió tonna réz (35%)
  • 800 000 tonna lítium (3500%)
  • 400 000 tonna nikkel (100%)
  • 300 000 tonna cink (10-15%)
  • 200 000 tonna szilícium (45%)
  • 60 000 tonna kobalt (330%) és
  • 3000 tonna ritkaföldfém neodímium, diszprózium és prazeodímium (700-2600%)
    jelenlétét.

A tanulmány szerint Európa 2030 körül problémákkal szembesülhet öt fém (a lítium, a kobalt, a nikkel, a ritkaföldfémek és a réz) globális ellátási hiánya miatt. Az EU elsődleges fémek iránti kereslete 2040 körül tetőzhet, ezt követően a fokozott újrahasznosítás elősegítheti a kontinenst a nagyobb önellátás felé, feltéve, hogy jelentős beruházásokat hajtanak végre az újrahasznosítási infrastruktúrában. Jelenleg a szénalapú kínai és indonéz fémgyártás uralja az akkumulátorfémek és a ritkaföldfémek finomítási kapacitásának globális növekedését. Európa Oroszországra is támaszkodik a jelenlegi alumínium-, nikkel- és rézellátásában – ez a jelenlegi külpolitikai helyzet miatt szintén nem túl szerencsés.

Címkék:
energia, európa, európai unió, tanulmány, bányászat,