Súlyos népbetegségre találhattak gyógymódot: rengeteg magyar beteg lélegzhet fel?

Pénzcentrum2023. augusztus 20. 15:00

Az Alzheimer egy olyan súlyos betegség, ami többek között memóriavesztéssel jár, és sajnos rengeteg idős embert érint. Azonban egy új tanulmány szerint, ha inzulin hormont fecskendezünk az orrba, az javíthatja az Alzheimer-kórban szenvedők memóriáját.

Az Alzheimer-kór egy gyors biológiai leépüléssel járó neurodegeneratív betegség. A kórkép jellemzői közé tartozik, hogy a beteg kognitív funkciói fokozatosan beszűkülnek, megjelennek, majd megállíthatatlanul súlyosbodnak a demencia tünetei. A testi és szellemi leépülés egészen addig tart, míg be nem következik a beteg teljes elbutulása, magatartása megváltozik, korábbi személyisége elveszik.

Egy új kutatás szerint azonban az inzulin hormon orrba permetezése javíthatja az Alzheimer-kórban szenvedők memóriáját. Ugyanis a kutatás kimutatta, hogy az inzulinos orrsprét használó betegek nagyobb valószínűséggel emlékeznek a tárgyak nevére és a szavakra. Az elmélet szerint a hormon az orrunkba fecskendezve felszívódik a véráramba, amivel az agyba kerül. Itt megtisztítja azt a részét az agyunknak, amelyről úgy gondolják, hogy felelősek a gyógyíthatatlan betegségért.

Az inzulint a hasnyálmirigy termeli normális esetben, azonban sok cukorbeteg számára elengedhetetlen, hogy naponta többször is kapjanak a hormonból a vércukorszintjük szabályozása érdekében. Emellett csökkenti a vérerek károsodásának kockázatát, ami keringési problémákhoz vezethet, mint a szívbetegség, vagy akár végtagamputációhoz is.

A legújabb erről szóló kutatást, a kanadai Torontói Egyetem végezte el, amiben 11 tanulmány eredményeit egységesítette, miközben körülbelül 1000 Alzheimer-kórban szenvedőt, valamint enyhe kognitív károsodásban szenvedőt (a memória és a gondolkodás enyhe hanyatlását a demencia előfutárának tekintik) vizsgáltak meg. A PLoS One folyóiratban megjelent, a DailyMail által szemlézett eredmények azt mutatják, hogy a naponta egyszer, legfeljebb négy jónapig inzulinos orrsprével kezelt betegek sokkal jobb eredményt értek el, mint azok, akik placebót kaptak a kísérlet során. A feladatok alatt egyébként a betegeknek emlékezniük kellett egy 10 szóból álló listára, illetve olyan mindennapi tárgyakra, mint például az olló vagy a fésű. Ezen kívül tudniuk kellett az aktuális dátumot, a hét napját, a helyszínt és az évszakot is.

A kutatók szerint pedig az összevont adatok jelentős javulást mutattak az inhalációs inzulint szedő betegek pontszámaiban, ami alapján a hormon valószínűleg segíthet a káros agyi lerakodások befolyásolásában.

Ez a kutatás kimutatta, hogy az inzulinos orrspray kis mértékben javíthatja a memóriát és a gondolkodási készséget. Azonban ennél több, és nagyobb körű kutatásokra van szükségünk egy átfogó klinikai vizsgálat keretében azért, hogy megtudhassuk, hogy tényleg hatékony-e az Alzheimer-kórban szenvedők számára

– mondta el Dr. Richard Oakley, az Alzheimer Társaság kutatási és innovációs igazgatója.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az Alzheimer-kór tünetei és lefolyása

Az Alzheimer kór előrehaladtával a beteg állapota négy stádiumra osztható az első tünetek megjelenésétől a betegség végső szakaszáig. Az Alzheimer kór tüneteit is megkülönböztetjük kognitív és nem kognitív jellegű rendellenességek szempontjából:

  •  kognitív kórtünetek: a feladatok végrehajtását célzó döntési, cselekvési- és figyelemzavar, beszédzavar (afázia), illetve jelentkezhet az apraxia (begyakorolt mozgások elvégzésére irányuló képesség elvesztése) és az agnózia (érzékelt tárgyak, lények fel nem ismerése) is.
  • nem kognitív kórtünetek: az Alzheimer kór együtt járhat a beteg személyiségének megváltozásával és különféle affektív zavarokkal (pl. szorongás és depresszió), tévképzetekkel és hallucinációkkal, indíték- és késztetészavarokkal és gyakran sajnos a beteg agressziójával is.

Az Alzheimer kór 1. stádiuma: a rövidtávú memória zavara, enyhe kognitív hanyatlás, a beteg egyre nehezebben tájékozódik, oldja meg problémáit, ami már a kezdeti fázisban együtt járhat a személyiség megváltozásával, depresszióval. Az Alzheimer kór első fázisában sokan nem érzékelik magukat betegnek, a fokozott feledékenységet az öregedés vagy a túl sok stressz számlájára írják.

Az Alzheimer kór 2. stádiuma: Az Alzheimer kór a második stádiumban okoz olyan szintű gondolkodási- és memóriazavart, amivel a beteg már orvoshoz fordul. A beteg rövidtávú memóriája jelentős mértékben károsodik, majd egyre nehezebben hívja elő lexikális tudását (pl. nehezen nevezi meg a képen látható dolgokat). Az Alzheimer kór előrehaladása során a szókincs egyre szűkösebbé válik, de a betegség kihathat az érzékelésre, a motoros funkciókra is. Ekkor a beteg még képes ellátni magát, de egyedül már nem ajánlott idegen környezetbe mennie.

Az Alzheimer kór 3. stádiuma: A középsúlyos demencia szakasza, amikor a beteg fokozatosan képtelenné válik az önálló életre, elfelejti a dolgok nevét, a szavakat, beszéde nehézkes, a hosszú távú emlékezete súlyosan károsodott, tájékozódási képességét elvesztette, kóborlásra hajlamos. A beteg személyisége szétesik, téveszmék és hallucinációk kínozhatják, sokan agresszívvá válhatnak. Ebben a stádiumban a beteg már elveszti betegségtudatát, sokszor mozgáskoordinációs készségeit is.

Az Alzheimer kór 4. stádiuma: a teljes mentális és testi leépülés fázisa; a beteg gyakran apátiába süllyed, önállóan képtelen bármilyen feladat elvégzésére, fekszik; a halált általában valamilyen külső ok váltja ki, például egy fertőzés.

Címkék:
egészség, inzulin, kutatás, betegség, beteg, tanulmány, alzheimer-kór, demencia,