Mennyi a normál véroxigén szint és hogyan történik az alacsony véroxigén szint növelése?

Pénzcentrum2021. szeptember 18. 20:11

A véroxigén szint mérése egy igazán egyszerű és hétköznapi rutinvizsgálat, amit akár otthon is elvégezhetünk egy házi véroxigén szint mérő eszköz használatával. Na de mégis, mit jelent a szaturáció, azaz a véroxigén szint és miért fontos, hogy tudjuk, mennyi a normál véroxigén szint, illetve, hogy miről árulkodik az, ha a véroxigén szint alacsony? Mire figyelmeztet az, ha a véroxigén szint nem megfelelő, hogyan történik az alacsony véroxigén szint növelése? Milyen eszközzel történik a véroxigén szint mérés, milyen véroxigén szint esetén érdemes orvoshoz fordulnunk?

Cikkünkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk a véroxigén szint mérés kapcsán: tudd meg, mennyi a normál véroxigén szint és miért alacsony a véroxigén szint különféle tüdő- és szívbetegségek esetén, a véroxigén szint mikor alacsony, a véroxigén szint hány százalék egy egészséges felnőtt ember esetében? Mikor forduljunk orvoshoz a véroxigén szint eredmények alapján? Mit mutat a véroxigén szint értéke és milyen számok adnak okot a félelemre? Miért alacsony a véroxigén szint, milyen betegségcsoportok köthetők az alacsony véroxigén szint méréséhez? Hogyan történik a véroxigén szint emelése, avagy a véroxigén szint növelése és milyen eshetőségek okozhatják a véroxigén szint csökkenését?

Miért fontos a véroxigén szint mérése?

Mindenekelőtt tisztázzuk, mi az a szaturáció, azaz mi a véroxigén szint jelentése, és hogy miért fontos a véroxigén szint mérése rendszeresen! Szervezetünket több milliárd, szabad szemmel láthatatlan sejt alkotja, amelyek mind az oxigénből nyerik az energiát. Az oxigént a tüdő veszi fel és a vérben található vörösvérsejtek szállítják el a szerveinkhez, de a hemoglobin nevű fehérjének is kulcsfontosságú a szerepe, ugyanis ez az anyag a felelős azért, hogy a vörösvérsejt felvegye a friss oxigént. A véroxigén szintje, más néven a szaturáció nem más, mint a vér oxigénszállító teljesítményének a százalékos arányszámban megadott értéke.

Hogyan történik a véroxigén szint mérése?

A véroxigén szint mérés egy egyszerű elektronikai műszerrel történik: ennek a véroxigén szint mérő eszköznek pulzoximéter a neve, és bármelyik nagyobb gyógyszertárban vagy elektronikai szaküzletben beszerezhetjük. A legtöbb életfunkciómérővel ellátott okosóra is képes beépített pulzoximéter műszerének köszönhetően a véroxigén szint mérésére, ami a pulzus és a vérnyomás mellett szintén hasznos alapvető egészségügyi adatunk.

Véroxigén szint mérés: mennyi a normál véroxigén szint?

A véroxigén szint egy százalékban kifejezett érték: ahány százalékot mutat a véroxigén szint mérő készülék, olyan teljesítményen működik a szervezetünk, olyan hatékonysággal szállítják a vörösvérsejtjeink a szerveinkbe az oxigént. Nézzük, mennyi a normál véroxigén szint és mikortól alacsony, azaz kóros a véroxigén szint mértéke!

  • A véroxigén szint legmagasabb értéke 100%, ennél magasabb értékek esetén valószínűleg meghibásodott a pulzoximéter.
  • A normál véroxigén szint értéke 96-100% között mozog: ha a véroxigén szint értéke e közé a két szám közé esik, akkor minden rendben van, a szervezetünk megfelelőképpen működik.
  • Ha a véroxigén szint 90% és 95% közé esik, az azt jelenti, hogy a véroxigén szint már egy fokkal alacsonyabb az egészségesnél. Ez az állapot még nem életveszélyes, de mindenképpen javasoljuk a szervezetünk általános kivizsgálását.

Ha a véroxigén szint 88% alá esik, akkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulnunk, ugyanis a kisebb értékek nagy valószínűséggel valamilyen betegségre utalnak, amit minél hamarabb kiszűrünk, annál jobbak az esélyeink a gyógyulásra.

Mi zajlik a háttérben, ha a véroxigén szint alacsony?

A véroxigén szint mérése során arról kapunk információt, hogy milyen állapotban vannak a vörösvérsejtjeink, milyen oxigénszállító kapacitással rendelkeznek aktuális egészségügyi állapotunknak megfelelően. Ha a véroxigén szint alacsony, az rossz teljesítményt jelent, vagyis kevesebb oxigén jut el a sejtekbe, kevesebb energia termelődik, ettől pedig az egész szervezet állapota általánosságban leromlik. Ha a véroxigén szint alacsony (90-88%-os vagy az alatti értéket mutat, akkor mindenképpen lépnünk kell, hogy megtaláljuk az alacsony véroxigén szint forrását. Nézzük, miért alacsony a véroxigén szint, milyen betegségek lehetnek az alacsony véroxigén szint okai!

Miért alacsony a véroxigén szint?

Az alacsony véroxigén szint értékek általában valamilyen tüdő- vagy szív- és érrendszeri megbetegedésre utalnak:

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

  • a véroxigén alacsony szintje esetén vagy a tüdő nem tud elég oxigént felvenni;
  • vagy a vörösvérsejtek nem tudnak elég oxigént megkötni és elszállítani;
  • de az is előfordulhat, hogy a szív nem tudja megfelelően keringetni a vért, így ez okozza az alacsony szaturációt.

Bármelyik eshetőség valósuljon is meg, annak súlyos következményei lehetnek, ugyanis, ha tartósan alacsony a véroxigén szint, akkor nem mennek végbe a sejtanyagcsere-folyamatok, amelyek az egészségesen működő szervezet alapját képezik.

Hogyan történik a véroxigén szint emelése?

A véroxigén szint növelése akkor lehetséges, ha az alacsony véroxigén szint valamilyen életmódbeli problémából fakad, pl. dohányzásból, súlyos mozgáshiányból. Amennyiben valamilyen betegség az alacsony véroxigén szint oka, úgy a probléma forrását (például tüdő- vagy szívbetegséget) kell megkeresnünk és megszüntetnünk, de legalábbis kezelnünk, hogy visszanyerhessük egészséges véroxigén szintünket.

A véroxigén szint növelése mindemellett történhet a hétköznapi szokásainkon való változtatással is: a véroxigén szint emelése történhet sportolással, különösen kardio gyakorlatok végzésével is. Mivel a sport időszakosan megnöveli a véroxigén szintet, a véroxigén szint mérés előtt nem javallott a normál életvitelünktől eltérő módon mozognunk (a pulzoximéter használata nyugalomban kell, hogy történjen). A véroxigén szint emelése mindemellett történhet egészséges életmóddal, gyakori mozgással és az olyan káros szokások elhagyásával, mint a dohányzás.

Kinek ajánlott a véroxigén szint rendszeres mérése?

Fontos, hogy ha a véroxigén szint alacsony, annak megtaláljuk az okát és elsőként a probléma forrását szüntessük meg, ugyanis, ahogy azt a fentiekben is leírtuk, a véroxigén szint alacsony értéke más egészségügyi probléma hozadékaként, tüneteként alakul ki. Mindenképpen ajánlott odafigyelni a véroxigén szint mérésére, ha asztmával, allergiával, vagy ismert tüdőbetegséggel küzdünk, illetve, ha tudjuk, hogy vérkép-problémánk vagy szívproblémánk van. A véroxigén szint mérés megfázásos tünetek észlelése során is fontos lehet: amennyiben koronavírussal, influenzával küzdünk, vagy frissen estünk át a fertőzésen, érdemes beszereznünk egy véroxigén szint mérő műszert, hogy kiszűrhessük a szövődményeket.

Címkék:
egészség, allergia, asztma, betegség, koronavírus, szív, tüdő, betegségek,