100 ezer forintot is bukhatsz évente: csak egy orvosi igazolás kell a plusz pénzhez

Pénzcentrum2021. január 3. 07:01

December 30-án sem született megegyezés a minimálbér jövő évi emelésének mértékéről, ezért azt még nem tudni pontosan, mennyi adókedvezmény jár egyes betegségekben, érzékenységekben, allergiákban szenvedő dolgozóknak. Amit biztosan tudunk, hogy az állam havonta a minimálbér 5 százalékával támogatja azokat, akik bizonyos betegségekkel élnek együtt. Ennek összege 2020-ban 96 600 forint volt egy évre.

Még mindig kevesen hallottak a 335/2009-es kormányrendeletről, amely azon súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket sorolja fel, melyekkel ha valaki együtt él, akkor a személyi jövedelemadóról szóló 1995-ös törvény alapján jogosult a személyi jövedelemadója csökkentésére. Nem kell azonban feltétlenül csak a legsúlyosabb problémákra gondolni: a kedvezmény például a laktózintolerancia, a cukorbetegség egyes esetei, vagy a cöliákia esetén is jár, így mindent egybevetve akár az ország lakosságának 35 százaléka is érintett lehet. 

A kedvezményt viszont sokan nem használják ki, sőt nem is tudják, hogy járna nekik.

Az adókedvezmény összege havonta a törvény szerint a minimálbér 5 százalékával egyezik meg. Ez 2020-ban 8050 forint volt havonta, tehát éves szinten 96 600 forint, viszont mivel idén még nem született megállapodás a minimálbérről, annyit tudhatunk biztosra, hogy legalább 96 600 forintról, de feltehetően többről van szó, ami a jövő évet illeti.

A munkáltatók 3 százalékkal emelnék a minimálbér összegét, és csak akkor lennének hajlandók magasabb összegről tárgyalni, ha a kormány tovább csökkenti a szociális hozzájárulási adót - ennek viszont csekély az esélye. A szakszervezetek viszont elfogadhatatlannak tartják ezt az ajánlatot - hiszen állításuk szerint a jövő évi infláció akár meg is haladhatja a 3 százalékot, így a bérek vásárlóereje még csökkenne is. Ők 5-6 százalékos emelést propagálnának. 

A munkáltatói és munkavállalói oldal egyelőre abban állapodot meg, hogy a tárgyalásokat januárban folytatják. Amennyiben januárban sikerül dűlőre jutni, akkor az év elejétől (visszamenőleg) hatályos lehet az új minimálbér és a garantált bérminimum is. Ha nincs megegyezés, a kormány hozhat döntést, ami azt is eredményezheti, hogy a minimálbér egyáltalán nem fog emelkedni. Pedig ennek összegéhez számos más jutattás van kötve, köztük az az adókedvezmény, amely bizonyos betegségek esetén vehető igénybe.

Tehát bár még nem tudni, mekkora lesz az összeg 2021-ben, az biztos, hogy 96 600 forintnál nem lesz kevesebb, 3 százalékos emelés esetén 99 500 forint, 5 százalék esetén pedig már 101 430 forint is lehet. Ráadásul, ha valaki sosem igényelte még, viszont a betegség ténye már hosszabb ideje fennáll, akkor az első összeg ennek a pénznek a sokszorosa is lehet. Ugyanis 

az adókedvezményre feljogosító betegségekben szenvedők a kedvezményt az 5 éves elévülési időn belül utólag is érvényesíthetik.

Ezt a személyi jövedelemadó bevallások önellenőrzésével tehetik meg. 

Kinek jár?

Az adókedvezmény nem segély, hanem egy engedmény, melyet az állam a dolgozók egy csoportjának biztosít rászorultság alapján. Azoknak biztosítja az állam, hogy kevesebb adót fizessenek a többi adózónál, akik olyan betegségekben szenvednek, melyeket a törvény súlyos fogyatékosságként határoz meg.

A 335/2009. (XII. 29.) Kormányrendelet összesen 18 olyan betegségcsoportot (ez hétszáz betegséget jelent) határoz meg, amelyek esetén érvényesíthető az adókedvezmény, melyeket a BNO kódjuk alapján a betegek is azonosíthatnak.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A következő betegségek esetén jár az adókedvezmény:

  • egyes hallási és látási fogyatékosságok,
  • bizonyos mentális fogyatékosságok és viselkedészavarok,
  • egyes mozgásszervi megbetegedések,
  • skizofrénia egyes változatai,
  • vérképzőrendszer rosszindulatú betegségei,
  • egyes rákos megbetegedések,
  • egyes immunbetegségek,
  • egyes emésztőszervi betegségek, például Crohn betegség,
  • veleszületett enzimopátiák (az egyes enzimek működésének rendellenességei), például laktóz intolerancialisztérzékenység, vagy a szénhidrát anyagcsere egyéb zavarai,
  • veleszületett és szerzett szívbetegségek,
  • egyes fejlődési rendellenességek (például Down-szindróma), vagy
  • az elválasztó mirigyekkel és anyagcsere meghibásodásával összefüggő egyes megbetegedések, többek között az I. és II. típusú cukorbetegség
  • emlő- és petefészek daganat
  • méhnyakrák 
  • endometriozis 
  • here- és prosztatarák.

A betegségek pontos listáját a már említett kormányrendelet melléklete tartalmazza, ami ide kattintva érhető el.

Hogyan lehet igényelni?

Ha valaki igényelni szeretné ezt az adókedvezményt, akkor először is szüksége lesz egy igazolásra, amelyen egy szakorvos, vagy az adózó háziorvosa igazolja, hogy valóban szenved az adókedvezményre jogosító betegségben.

Fontos, hogy visszamenőleges igazolás esetén azt is tartalmaznia kell a papírnak, hogy ez a betegség már abban az adóévben is fennállt, amikorra az önellenőrzést végezzük.

Az igazolással a magánszemély két időpontban kérheti a kedvezmény megállapítását a Nemzeti Adó és Vámhivataltól (NAV). Az adóelőleg megállapításánál, adóelőleg-nyilatkozattal év közben, valamint a személyi jövedelemadó bevalláskor májusban.

Az igazolásnak tartalmaznia kell:

  • a kedvezményt igénybevevő személyazonosító adatait,
  • lakóhelyét,
  • adóazonosító jelét,
  • az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát,
  • a betegség véglegességének vagy ideiglenességének megállapítását, valamint
  • az igazolást kiállító szakorvos vagy háziorvos aláírását.

Címkék:
biztosítás, adókedvezmény, egészségbiztosítás, betegség, személyi jövedelemadó, szívbetegség, súlyos fogyatékosság, önellenőrzés, mentális betegségek,