5+1 fontos kérdés és válasz a betörésekről

Pénzcentrum2014. augusztus 3. 13:00

Nyáron rengeteg betöréses lopást követnek el úgy, hogy a tulajdonosok nyaralásukat töltik. A Pénzcentrum.hu összeszedte, hogy mire kell figyelni, ha megtörtént a baj, és hogyan igazolhatjuk a biztosító felé ingóságainkat.

A nyár beköszöntével sokan mennek nyaralni, viszont kérdéses, hogy van-e lakásbiztosításuk, ugyanis a legforróbb évszak nem csak az utazások, hanem a betörések időszaka is egyben. A bűnözők szívesen használják ki, hogy a családok ilyenkor akár több hétig is üresen hagyják otthonukat. De mi a teendő akkor, ha megtörtént a baj, és bejöttek a lakásunkba a betörők? Hogyan biztosítsuk különleges értéktárgyainkat? Szakértők segítségével összeszedtük, hogy mit kell csinálni, ha betörtek a lakásunkba.

Mi az első teendő, ha betörtek hozzánk?

"Minél hamarabb értesítsük a megfelelő hatóságot (rendőrség, tűzoltóság stb.) illetve, hogy jelentsük be a kárt a biztosítótársaságnál. A rendőrségi helyszínelés után célszerű tüzetesen átnézni a vagyontárgyainkat, hogy mik tűntek el. Ha később még észleljük további tárgyak hiányát, akkor pótfeljelentést kell tenni." - tudtuk meg Balla Tamástól, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Lakásbiztosítási Bizottságának elnökétől. Emellett vigyázzunk arra, hogy a nyomokat ne tüntessük el, azok érintetlenek maradjanak, illetve a rendőrségi helyszínelést követően két napon belül jelenteni kell az eseményt a biztosítónak is.

Hogyan tudjuk ékszereinket, festményeinket, a családi hagyatékot biztosítani? Ha ellopják azokat, akkor mivel tudjuk bizonyítani?

A legtöbb lakásbiztosításon belül biztosíthatóak az ékszerek, nagy értékű ingóságok, műtárgyak. Értéktől függően előfordulhat, hogy ezekről a vagyontárgyakról tételes listát és fényképet is szükséges csatolni az ajánlat mellé a szerződés megkötésekor. A bizonyítás bármilyen, a bíróság által is elfogadott módszerrel lehetséges (számla, garanciajegy, fénykép stb.). Ezen vagyontárgyak biztosításának a díja nagyban függ az értéküktől illetve a választott biztosítási terméktől, vagyis, hogy milyen fedezetekre nyújt védelmet.

Értéktárgy vagyon kategóriára kell biztosítást kötni, ezen kategórián belül lehet a képzőművészeti alkotásokat, ékszereket, antik tárgyakat, valódi szőrméket, gyűjteményeket biztosítani. A vagyontárgyakról kárrendezéskor elsősorban számlát, vagy egyéb hitelt érdemlő bizonylatot kérünk, amit még alátámaszthat családi eseményen készült fényképfelvétel is.

Jellemzően milyen tárgyakat lehet biztosítani kiegészítő biztosítással?

"Szinte bármilyen tárgyat lehet biztosítani, amit a mindennapi életben a háztartásainkban tartunk és azt lezárt, védett helyen tárolják. A kiegészítő biztosítások bizonyos limithatárig lehetőséget adnak arra, hogy a szabadban tartott vagyontárgyakat is megfelelő biztosítási védelem alá helyezzük." - mondta Cserkuti Nándor, az Aegon Magyarország kárrendezési és szolgáltatási igazgatója.

A jelenlegi biztosítások mekkora értékre terjednek ki?

A háztartási ingóságok esetében a szerződő határozza meg a biztosítási összeget, de a biztosító minden esetben javasol egy értéket, amelynél az alulbiztosítottságot el tudjuk kerülni. Az értéktárgyak tekintetében is az ügyfél határozza meg, hogy milyen értékre köt biztosítást.

Hogyan kell bejelenteni a betöréses kárt?

Többféle módja van, az ügyfélszolgálati irodákban személyesen, a Call Centernek telefonon vagy e-mail-ben, de postai úton is lehetséges. A bejelentéskor meg kell adni a szerződésszámot, a kár időpontját, helyét és jellegét valamint egy hozzávetőleges kárértéket. A további teendőket, a beküldendő iratok, bizonylatok körét a kárszakértő fogja meghatározni. Betörés kárt ugyanúgy kell bejelenteni, mint bármilyen más kárt.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az ingóság bejelentésekor szükség van számlára vagy fényképet is kell mellékelni arról?

A kár összegszerűségét a károsultnak kell bizonyítania (a fentebb ismertetett módokon) A biztosító a kárrendezés során a bizonyító dokumentumok, nyilatkozatok hitelességét, az igény jogosságát megvizsgálja. A legtöbb lakásbiztosítás fedezete egyébként - bizonyos összeghatárig - kiterjed az idegen tulajdonban lévő, de megőrzésre, használatra átvett vagyontárgyakra is.

A fénykép csak az egyik, de nem kizárólagos bizonyítási lehetőség a kárigény alátámasztására. Ha más módon is meg lehet ezt tenni, akkor nem szükséges a fénykép.

A biztosítás megkötésekor nem kell bejelenteni a vagyontárgyainkat. A kár rendezéséhez a biztosító az eredeti számlát kéri, vagy a számlamásolatot, amit a garanciajegy alapján a vásárlás helyén beszerezhető. Régebbi ingóságok esetén számla hiányában átlagos áron téríti meg a biztosító az eltulajdonított vagyontárgyat.


Címkék:
biztosítás, lakásbiztosítás, betörés,