Milliós bírság a volt cégvezetőknek is: így trükközött a nagy biztosító

Pénzcentrum2014. június 6. 12:30

Az életbiztosítási szerződéseket kezelő adatfeldolgozási, nyilvántartási és ellenőrzési rendszer hiányosságai és más jogszabálysértések miatt 22,5 millió forint bírságot szabott ki az MNB ma közzétett határozatában az AXA Biztosítóra, két volt vezető tisztségviselőjét pedig 1-1 millió forintra büntette. A biztosító szeptember végéig köteles kijavítani a megállapított hiányosságokat.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálatot folytatott le az AXA Biztosító Zrt.-nél, amely jelentősebb jogszabálysértéseket is feltárt. A jegybank a vizsgálatba - amely többek között a társaságnak az időközben visszavont engedélyű Global Life Broker (GLB) biztosítási alkusszal való együttműködésére is kiterjedt - bevonta a biztosító korábbi vezérigazgatóját és egyik volt vezérigazgató-helyettesét is, miután egyes jogszabálysértések vonatkozásában személyes felelősségük lehetősége is felmerült.

Az MNB vizsgálata megállapította: az AXA Biztosító életbiztosítási szerződéseit kezelő adatfeldolgozási, nyilvántartási és ellenőrzési rendszere nem zárta ki az utólagos kézi módosítások lehetőségét. Annak következtében, hogy 2012 végéig lényegében szabályozatlanul és ellenőrizetlenül történhettek manuális módosítások a biztosító - üzletmenete szempontjából kulcsfontosságú - rendszereiben, így fordulhatott elő az is, hogy a biztosító informatikai rendszerében kézzel változtatták meg egyes, a GLB által közvetített és díjnemfizetés miatt már megszűnt életbiztosítási szerződések hatályossági állapotát. Ez azért történt, hogy a szerződések megszűnését ne rögzítsék, s így a GLB-nek ne kelljen a megszűnt szerződések után előzőleg kapott jutalékot visszafizetnie.

KATTINTS! Döntött a Kúria: mi lesz így a devizahitelemmel?

Az ellenőrzési rendszere nem támogatta az AXA Biztosítót abban sem, hogy kockázatelbírálása során kiszűrje a tényleges biztosítási vagy megtakarítási céllal nem rendelkező ajánlatokat a befektetési célú életbiztosításoknál. Így fordulhatott elő, hogy a GLB által közvetített szerződések egy jelentős részében maguk a biztosításközvetítők szerepeltek szerződő félként, akik a - jelentős, több esetben havi 500 ezer forint feletti összegű - biztosítási díjakat a biztosító által fizetett közvetítői jutalékból fizetve mesterségesen növelték, illetve tartották fenn a biztosítónál lévő biztosítási állományukat.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az előbbiek, valamint a vizsgálat során feltárt további jogsértések miatt az MNB határozatában 20 millió forint felügyeleti és 2,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki az AXA Biztosítóra, és 2014. szeptember 30-ig kötelezte a megállapított hiányosságok kijavításának igazolására. A vizsgálatba bevont két volt vezető tisztségviselőt a jegybank 1-1 millió forint személyi bírsággal sújtotta, miután a vizsgálat eredményei alapján a fenti jogszabálysértések miatt személyes felelősség terheli őket.

Címkék:
biztosítás, mnb, bírság, büntetés, axa, axa biztosító,