Itt a tervezet: rengeteg helyről tiltanák ki az autókat Budapesten

Pénzcentrum2025. május 22. 14:41

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) iskolautcák létrehozását tervezi, ahol a tanintézmények környékén időszakosan korlátoznák a gépjárműforgalmat a gyermekek biztonsága érdekében - írja a 24.hu.

A BKK által csütörtökön bejelentett Sulizóna program keretében az iskolák bejárata előtti utcaszakaszokon a reggeli érkezéskor és a délutáni távozáskor csak gyalogosan vagy mikromobilitási eszközökkel lehetne közlekedni. A kezdeményezés célja a biztonságos, nyugodt és egészséges környezet megteremtése a tanintézmények környékén.

A nemzetközi tapasztalatok szerint ez a megoldás hatékonyan csökkenti a balesetveszélyt és az iskolák környékén jellemzően magasabb levegőszennyezettséget. Az iskolautcává nyilvánított szakaszokon időszakosan vagy akár egész nap is korlátozhatják a gépjárműforgalmat.

A tervek szerint a helyben lakók kivételt képeznének, ők legfeljebb 10 km/órás sebességgel, fokozott figyelemmel kihajthatnának az utcából, de behajtani ők sem hajthatnának be. Azok a szülők, akik autóval viszik gyermeküket iskolába, az intézménytől távolabb tehetik ki őket.

A BKK közleménye szerint a gépjárművek behajtásának korlátozásával elkerülhetők a reggeli és délutáni torlódások, mérséklődhet a balesetveszélyes káosz, valamint kiküszöbölhetők a szabálytalan parkolással kapcsolatos problémák is.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,9%, a Magnet Banknál 7,03%, a Raiffeisen Banknál 7,22%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29% . Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az iskolautcák olyan intézményeknél valósíthatók meg, ahol megvan a szándék a változtatásra, és az adott utca forgalmi szerepe lehetővé teszi az átmenő gépjárműforgalom ideiglenes korlátozását. A BKK szakemberei minden esetben részletes forgalmi elemzést végeznek és egyeztetnek a helyi szereplőkkel, köztük a kerületi önkormányzattal.

Címkék:
bkk, parkolás, forgalomkorlátozás, tervezet, reggel, autósok,