Gépjármű lekérdezés 2021: Így tudhatsz meg többet egy járműről pillanatok alatt

Pénzcentrum2021. szeptember 10. 12:30

Régen a gépjárművek vásárlása esetén a legtöbb vásárló még nem tudott utánanézni a kiszemelt autónak vagy más gépjárműnek, éppen ezért mindig homályos volt azok múltja, megbízhatósága. Erre a problémára keres megoldást az új egységes gépjármű lekérdezés céljából létrehozott rendszer, a JSZP. A gépjármű lekérdezés 2021 évében is egy rendkívül egyszerű feladat: a gépjármű lekérdezés ingyen, online elvégezhető.

Cikkünkben eláruljuk, hogyan történik az Ügyfélkapu gépjármű lekérdezés egyszerűen (online gepjarmu lekerdezes). Hogyan érhető el az ingyenes gépjármű lekérdezés és milyen adatokat kell tudnunk egy autóról ahhoz, hogy végbe mehessen az ingyenes gépjármű lekérdezés online?

Mi a JSZP?

A JSZP, vagyis a Jármű Szolgáltatási Platform 2019 januárjában kezdte meg működését. A JSZP egy ingyenes gépjármű lekérdezés céljából létrehozott program, ami az interneten keresztül bárki számára hozzáférhető. Az ingyenes gépjármű lekérdezés működtetése a magyar államhoz köthető: a JSZP úgy jött létre, hogy a Belügyminisztérium egyesítette a különböző hivatalok gépjármű lekérdezés nyilvántartását, így hozva létre egy egységes információforrást a magyar állampolgároknak.

Az ingyenes gépjármű lekérdezés 2021 évében már nem számít újdonságnak: a magyar autótulajdonosok körében kezd egyre népszerűbb lenni az ingyenes gépjármű lekérdezés online szolgáltatás használata. A felhasználók a magyarorszag.hu oldalon keresztül megnyithatják a JSZP oldalát, ahol bármikor rápillanthatnak régi autóikra, sőt, a gépjármű lekérdezés segíthet eldönteni azt is, hogy jó döntés-e megvásárolni egy használt autót ismeretlen tulajdonostól.

Honnan származnak a gépjármű lekérdezés adatai?

  • Közúti Közlekedési Nyilvántartás
  • Kötvénynyilvántartás
  • Közúti Járműelőéleti Nyilvántartás
  • Kárnyilvántartás

Mire jó a gépjármű lekérdezés?

A gépjármű lekérdezés során a járművekkel kapcsolatban konkrét műszaki adatokat tudhatunk meg. A legkeresettebb információk közé a kilométeróra állása, a járművek baleseti előélete/kártörténete és az eredetiségvizsgálat során készült fényképek tartoznak, de a gépjármű lekérdezés során az autókról megtudhatunk sok mást is. A gépjármű lekérdezés mindemellett teljesen biztonságos, ugyanis a tulajdonos adatai nem elérhetőek, így nem sérülnek a személyiségjogok.

A JSZP összességében tehát egy olyan gépjármű lekérdező program, ami nyilvántartja a járművek teljes életútját, az adatokat pedig összefoglalja egy olyan egységes szolgáltatásban, ahonnan bármennyi Ügyfélkapu gépjármű lekérdezés ingyenesen megengedett, bárki számára, megbízható, hiteles forrásból.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A gépjármű lekérdezés hogyan történik?

A felület rendkívül egyszerűen működik: lépjünk be ügyfélkapus fiókunkkal, írjuk be a kívánt magyar rendszámot és a JSZP gépjármű lekérdezés rendszám alapján megmondja, mit kell tudnunk a kívánt gépjárműről.

Milyen adatokat mutat meg egy gépjármű lekérdezés?

  • a járművek (forgalmi engedélyben feltüntetett) műszaki adatai;
  • kilométeróra-állás + annak rögzítési időpontja;
  • a forgalomból kivont állapot ténye, forgalomból való kivonás oka, jellege, a kivonás kezdő időpontja;
  • a járművek érvényes forgalmazási korlátozására vonatkozó adatai;
  • a körözés ténye;
  • a nyilvántartott tulajdonosainak száma a jármű első magyarországi nyilvántartásba vételének időpontjától;
  • a gépjármű származási országa;
  • a származás ellenőrzésének eredménye;
  • az előzetes eredetiségvizsgálat végzésének időpontja;
  • az előzetes eredetiségvizsgálatot lefolytató vizsgálóállomás neve, címe;
  • a jármű alvázszámára, motorszámára, motorkódjára, rendszámára és regisztrációs matricájára tett megállapítások;
  • az eredetiségvizsgálat képi dokumentációja;
  • a gépjármű előzetes eredetiségvizsgálata során megállapított minősítése;
  • a kötvénynyilvántartásból beszerzett biztosításra vonatkozó adatok;
  • a kárnyilvántartásból beszerzett káreseményre vonatkozó adatok és a káresemények dátumai.

Mik a gépjármű lekérdezés korlátai?

Mivel az új gépjármű lekérdezés Ügyfélkapu használatával elérhető program még nagyon fiatal, sajnos nem minden adat kérhető le egy-egy gépjármű lekérdezés során, például a gépjármű kártörténeti adatok csak 2019.01.01. óta vannak dokumentálva a gépjármű lekérdezés rendszerében. A régi, használt autók esetében sokszor szinte lehetetlen megmondani, főleg, ha külföldről hozták be őket, hogy milyen kártörténeti előzményei vannak, vagy, hogy visszatekerték-e a kilométerórájukat.

Címkék:
autó, ügyfélkapu, gépjármű, jszp, eredetiségvizsgálat, gépjármű előélet,