Ilyen autókra vadásznak leginkább a tolvajok: ezzel a módszerrel dolgoznak

Pénzcentrum2021. március 3. 09:15

2020-ban is folytatódott az évek óta tartó pozitív trend, újra kevesebb autót loptak el hazánkban, mint előtte. A rendőrségi statisztikák alapján mutatjuk, mit és mennyit vittek el tavaly az autótolvajok.

Tavaly tovább javultak az autólopási statisztikák az ORFK adatai alapján. 2007-ben 7584, majd néhány éves csökkenést követően 2012-ben újra elég sok, 6920 gépjárművet loptak el hazánkban, ám mióta a rendőrség 2014-ben létrehozta speciális, az autólopáshoz kapcsolódó bűnözők felderítésével foglalkozó egységeit, folyamatos a csökkenés, és a trend tavaly is folytatódott - írja a Vezess.hu.

Tavaly a 2019-esnél is jelentősen kevesebb gépjármű - és azon belül személygépkocsi - lopása miatt indított nyomozást az ORFK. 2018-ban 771, 2019-ben 503, 2020-ban viszont már csak 346 személygépkocsit köröztek, gyakorlatilag megfeleződtek a számok. A rendőrség elvetette, hogy a csökkenő számoknak köze lenne a pandémiához, szerintük a Magyarországon elkövetett gépjárműlopások számát a tavalyi évben nem befolyásolta a koronavírus-járvány.

Ezeket a márkákat lopják leginkább

2019-hez képest nem sokat változott a tolvajok "ízlése", ahogy egy évvel korábban, tavaly is a Ford, az Opel, a Suzuki, a Volkswagen és a Renault modelljeit vitték leginkább, a sorrend viszont nem tükrözi pontosan a teljes magyar autóflotta arányait. A KSH 2019-es adatai szerint hazánk útjain a lopási listán csak második Opelből fut a legtöbb (kis híján félmillió példány), Suzukiból több mint 430 ezer, VW-ből bő 370 ezer, míg Fordból "csak" 315 ezer van, így lopások tekintetében egyértelműen felülprezentált a "kék ovál". A Volkswagen utoljára 2018-ban vezette a lopási listát, míg a Suzuki immár hat éve nincs a topon.

Loading...

A két másik német prémiummárka, a BMW és az Audi autóit kevésbé lopták tavaly, mint 2019-ben, ám a leglátványosabban a Toyoták iránti érdeklődés esett vissza a tolvajok körében: tavalyelőtt 32 darabot tulajdonítottak el, míg 2020-ban kevesebb mint harmadát, kilencet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem meglepő, hogy az autótolvajok vadászterülete leginkább a főváros és az agglomeráció (Pest megye), a vidék messze le van maradva ezen a téren, voltak megyék, ahol tavaly egyetlen gépkocsit sem tulajdonítottak el. A Pest megye nélkül számított vidéken összesen 116 személygépkocsi-lopást számolhatunk össze, szemben a Budapesti 141-es mennyiséggel. Ami a legelterjedtebb lopási módszereket illeti, azt közölte az ORFK:

A jelenleg Magyarországon jellemző eltulajdonítási módszerek: a tulajdonosok figyelmetlensége miatt a saját indítókulcs használatával történő eltulajdonítás; az elkövetők az ablaküveg betörését követően az OBD (On-board diagnostics) egységre egy diagnosztikai olvasó csatlakoztatásával és nyers, úgynevezett okos kulcs programozásával valósítják meg a bűncselekményt; az elkövetők a gépjárműbe telepített GPS blokkolására alkalmas jelblokkolót használnak a lopás megvalósításakor.

Címkék:
autó, tolvaj, rendőrség, nyomozás, kocsi, bűnügy, személygépkocsi, suzuki magyarország,