Gigabírság: ismeretlen szabály szedi áldozatait az autópályákon

Pénzcentrum2013. június 1. 08:04

Nem árt résen lennie az Ausztriába utazóknak, egy a legtöbb magyar számára ismeretlen szabályozás miatt ugyanis akár 850 ezer forintos bírságot is rájuk sózhatnak.

A tavaszi hétvégék hagyományosan megmozgatják az utazni vágyókat: sokan időzítenek az előszezonra pár napos kirándulást, városlátogatást, túrát a környező országok valamelyikébe. A Magyar Turizmus Zrt. kutatása szerint az elmúlt évben a hazai háztartások több mint 60 százaléka vett részt több napos üdülésen. A statisztikák szerint, míg a hosszabb üdülésekre a nyári hónapokban kerül sor, addig a tavaszi időszakban - különösen május-június hónapokban - a rövidebb városlátogatások, kirándulások, túrák a jellemzőek. A felmérések szerint 2012-ben az utazások jelentős része 1-3 éjszakás időtartamú volt. A legkedveltebb külföldi úti cél tavaly Ausztria volt, de Romániát és Olaszországot is sokan választották.

Az "IG-L" közlekedési jelzés titka

A tavaszi hétvégéken tehát egyre többen indulnak útnak autóval kikapcsolódni a szomszédos országok valamelyikébe. Sokan mennek Szlovákiába, Csehországba, Olaszországba vagy Szlovéniába kirándulni, de a legtöbben mégis Ausztriát választják. Az alpesi országba utazóknak nem árt azonban résen lennie, egy a legtöbb magyar számára a mai napig ismeretlen szabályozás miatt ugyanis akár 850 ezer forintos bírságot is rájuk sózhatnak.

Aki időről-időre felkeresi autóval nyugati szomszédunkat, vélhetően elgondolkodott már azon, vajon mit jelenthet az autópályákon és gyorsforgalmi utakon a sebességkorlátozás mellett időnként megjelenő "IG-L" jelzés. Nos, a válasz egyszerű: az "IG-L" átmeneti sebességkorlátozást jelöl az osztrák autópályákon, gyorsforgalmi utakon, és kemény bírságokat szabhatnak ki miatta. A  szabályozás (IG-L: Bundes-Immissionsschutzgesetz-Luft) célja az emberek, állatok, növények, földterületek védelme, megóvásuk a káros környezeti hatásoktól, így a légszennyezéstől, a zajártalomtól. Mérsékelt sebességnél ugyanis alacsonyabb a fogyasztás és kevesebb üzemanyagból kevesebb káros kipufogógáz termelődik. Bár a szabályozás már több mint 10 éve hatályos, azonban a mai napig ismeretlen a legtöbb magyar számára.

KATTINTS! Ezen az interaktív térképen tájékozódhatsz az aktuális forgalmi változásokról

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Tehát, ha az "IG-L" jelzést látjuk valamelyik osztrák útszakaszon, akkor a légszennyezési érték az adott területen túl magas. Ilyenkor tehát környezetünk megóvása érdekében kiemelten figyeljünk sebességünkre. De nem csak ezért érdemes lassítani. Amennyiben ilyen jelzés alatt lépjük át a megengedett maximum sebességet, akkor nem a sebességtúllépés miatt kell büntetést fizetnünk, hanem környezetkárosításért. A jogszabály szerint a környezetvédelmi bűncselekmény büntetési tétele viszont elérheti a 2 800 eurót (~850 ezer forint) is!

 

Címkék:
autó, bírság, autópálya, ausztria, gyorshajtás,