Egyre tobb magyar dolgozó mond nemet erre a juttatásra: tényleg olyan rosszul járnak?

Pénzcentrum2023. január 22. 19:15

Emészteni kezdte a cafetériák értékét az infláció. Alig több mint 10 százalékkal emelték a juttatásokat átlagosan a cégek, miközben az éttermek már 30 százalékkal, az üdülés pedig 20 százalékkal drágább, mint egy éve. A szakszervezeteknél azt mondják, kevesebben választanak SZÉP-kártyát, mert kevésbé veszik hasznát a dolgozók, főleg azok után, hogy megszűnt annak a lehetősége, hogy a juttatásból élelmiszert lehessen vásárolni.

Az infláció alaposan felülírja a dolgozók számításait. Eddig a hétvégi forgalom 80 százalékát rendezték SZÉP-kártyával az egyik gyulai vendéglőben, főleg menüre költöttek vele. Ami most 2 ezer forintba kerül, 400-zal többe, mint tavaly ilyenkor, mindez családtagonként - hangzott el az RTL Híradóban.

A Széchenyi Pihenőkártya az egyik legeslegjobb dolog, amit történt a vendéglátószektorral. Viszont az értéke ugyanannyit csökkent sajnos, mint az összes dolog vásárlóértéke

– mondta a Híradónak Miklós Kálmán, a Bols Café tulajdonosa. A KSH szerint majdnem 30 százalékkal többe kerül az éttermi étkezés, a büfében fogyasztás pedig több mint 40 százalékkal drágább, mint egy évvel ezelőtt. Az Ipartestület elnöke főként az élelmiszerdrágulásra hivatkozik, és azt mondta, tavasszal újabb áremelés várható.  

Az indokolt mértéket talán majd március-április, amikor nyiladozik a természet és a vendégek költési kedve, akkor fogják megtenni az üzletek és azt gondolom, hogy 10-15 százaléknál nem lesz több

– közölte Kovács László, a Vendéglátók Ipartestületének elnöke. A belföldi üdülés 21, a múzeumi belépők pedig 22 százalékkal drágultak egyetlen év alatt. A béren kívüli juttatások átlagos kerete viszont lényegesen visszafogottabban, alig több mint 10 százalékkal emelkedett idén a Cafeteria Trend friss felmérése szerint.

2022 januárjában 23 800 forintot mértünk havi értékként nettó átlagos juttatásra, míg 2023-ban ez 26 400 lett

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

– mondta Fata László, a cég ügyvezetője.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke szerint egyre több munkahelyen választanak egészégügyi szolgáltatást vagy helyi közlekedési támogatást SZÉP-kártya helyett. Főleg azóta, hogy megszűnt az a lehetőség. hogy a kártyával élelmiszert lehet vásárolni a boltokban.

Az MKB Bank szerint tavaly február és június között, amikor átmenetileg a boltok is elfogadhatták a SZÉP-kártyát, a költések közel egynegyede kimondottan élelmiszerre ment. Az OTP is ugyanilyen arányról számolt be. Ők úgy számolnak, 2022-ben összesen 300 milliárd forintot utaltak az ügyfeleik SZÉP-kártyáira, ami majdnem pontosan megegyezik az előző évivel.

Címkék:
hrcentrum, SZÉP-kártya, szép kártya, drágulás, áremelés, infláció, juttatás,