Te jó ég, mi történik az IKEA-ban, Mömaxban, XXXLutzban: ennek nem fognak örülni a családok

Biró Attila2021. augusztus 10. 11:01

Egy év alatt durván kilőtt a kinyitható asztalok, és a kanapék átlagára a magyar boltokban. Olyannyira, hogy a két termék bekerült a 10 legjobban dráguló termék közé, egy éves időtávlatban. A bútorok mellett azonban a napraforgó étolaj, a paradicsom, illetve a korai burgonya ára is elszállt. Arról nem is beszélve, hogy a gigadráguláshoz nincs is szükség egy évre, egy hónap is elég. Nevezetesen, azért a sárgarépáért, amiért idén júniusban még 281 forintot kértek átlagosan, júliusban már 380-at kellett kiperkálni.

A KSH friss statisztikái szerint 2021. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen. Mindezeken felül azonban még bőven akadtak olyan termékek, illetve szolgáltatások, amiknek brutálisan, az átlagos növekedés sokszorozásával, kilőtt az ára.

Brutális áremelkedés

A statisztikai hivatal majd 180, központilag közreadott termék/szolgáltatás-listájának a tanúsága szerint a csúcsdráguló termék 2020 júliusa és 2021 júliusa között egyértelműen

az 1 literes napraforgó étolaj volt, aminek egyetlen év leforgása alatt 31 százalékkal emelkedett az ára.

A gyakorlatban pedig mindez azt jelenti, hogy míg tavaly ilyenkor egy egyliteres flakon átlagára 524 forint volt, addig most már 688 forint. A csúcsdráguló terméket a képzeletbeli dobogó második és harmadik fokán 1-1 zöldség, nevezetesen a paradicsom és a korai burgonya követte. Ezek kilós kiszerelései ugyanis

27, illetve 23 százalékkal drágultak 2020 júliusa és 2021 júliusa között.

Jól látszik tehát, hogy az átlagos éves inflációnak a három csúcsdráguló termék drágulása legalább az ötszöröse volt. A paradicsom esetében ez 459 forintos átlagárról egy 584 forintos átlagárra való drágulást jelentett, míg a korai burgonya kilós átlagára tavaly ilyenkor 269 forint volt, most pedig 331 forint.

Loading...

A csúcsdráguló termékek toplistáján olyan, már ismert neveket találunk még, mint például az akácméz, a cigaretta vagy az autóbenzin. Van azonban a listának két, eddig magáról kevesebbet hallatott termék is a rangsorban. Nevezetesen a szétnyitható konyhaasztal (70-90x110-140cm), illetve a nyitható ágyszerkezettel rendelkező telekárpitozott sarok ülőgarnitúra. Ezek, és az ilyenféle bútordarabok eddig nem igazán szerepeltek a csúcsdráguló termékek között, most viszont már itt vannak.

A konyhaasztal átlagára egy év alatt 20, míg az ülőgarnitúráé 17,5 százalékkal emelkedett.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ez forintban kifejezve azt jelenti, hogy előbbiért átlagosan 7 ezer, míg utóbbiért 37 ezer forinttal többet kell most többet fizetni, mint egy évvel korábban.

Egy hónap alatt is kilőttek az árak

A statisztikákból kiolvasható az is, hogy nem is kell egy évnek eltelnie ahhoz, hogy az árak az egekbe szökjenek. Ahogy látjuk, a sárgarépa például egyetlen hónap alatt, 2021 júniusa és 2021 júliusa között tudott majd annyit drágulni, mint a napraforgó étolaj egy év alatt. Sőt, még többet is,

nevezetesen egy kiló sárgarépa egyetlen hónap leforgása alatt átlagosan 35 százalékkal drágult.

Tehát amiért még idén júniusban 281 forintot kellett átlagosan kiperkálni, azért most már 380-at (!) kell. De ugyanígy szembetűnő, hogy júniusról júliusra jócskán megdrágult minden, utazással, nyaralással kapcsolatos üdülőlehetőség is.

Loading...

Ahogy látjuk, a 4 csillagos szállodai éjszaka majd 8 százalékkal kerül többe egy hónap leforgása alatt, míg a 3 csillagos 6,2 százalékkal. De ezen felül apartmanok is bedrágultak 4,4 százalékkal egyetlen hónap alatt. A nyaralással kapcsolatos lehetőségeken felül egyetlen hónap alatt jócskán többet kell fizetni a citromért és a narancsért, de még fogkrémért, illetve a vöröshagymáért is.

Címkék:
drágulás, bútor, bútoráruház, asztal, árdrágulás, roksh,