Ez most a csalók legújabb trükkje: így szerzik meg a banki adataidat egyetlen SMS-sel

Pénzcentrum2021. március 24. 12:40

Az utóbbi időben megnövekedett a kártékony URL-ek küldése sms üzenetben. Ezekben a csalók úgy tesznek, mintha a szám tulajdonosának csomagja érkezne, amelyhez küldenek egy nyomonkövetési linket. Viszont ezt megnyitva - a csomagküldőnek álcázott oldalon - egy alkalmazás telepítését ajálják fel a csomag követéséhez. Akik ezt megteszik, azoknak a csalók minden adatához hozzáférnek, akár a e-bankjukba is be tudnak lépni és utalásokat indítani onnan.

A Magyar Telekom arra hívja fel a figyelmet, hogy a csalók - bármilyen előfizetése is legyen a szám tulajdonosának - a mostani kampányban az alábbihoz hasonló csomagkövetési linket küldenek:

A link megnyitást követően arra akarják rávenni a gyanútlan felhasználót, hogy telepítsen egy kártékony mobilalkalmazást. Megtévesztő módon, a felhasználói bizalom növelése érdekében gyakran az egyik ismert logisztikai cég arculati elemeit is megjelenítik az oldalon, például az alábbi módon a FedEx-et utánozva:

A link megnyitása önmagában nem fertőzi meg az eszközt, ettől függetlenül érdemes megnyitás nélkül törölni az sms-t.

Fontos, hogy a felajánlott kártékony alkalmazást NE telepítsük!

Mobilalkalmazás kizárólag a gyártók által felügyelt forrásból (Google Play Store, Apple AppStore, Huawei AppGallery, stb.) telepítsünk!

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mi történik, ha valaki mégis telepíti és elindítja az alkalmazást?

Az alkalmazás telepítésével és a kért engedélyek megadásával (lás a lenti képen) a csalók teljes hozzáférést szereznek a készülékünk felett, így bármilyen azon tároltadathoz és alkalmazáshoz hozzáférnek. Pl.: Banki alkalmazáson belül utalást kezdeményezhetnek. Ezen felül az alkalmazás tömeges sms-üzenet küldéssel másokat is megpróbál rávenni a telepítésre.

Mi a teendő, ha már jelezték, hogy a számunkról hasonló tartalmú sms-eket kapnak mások?

A telefont Airplane módba (repülő üzemmódba) állítva, vagy a SIM kártyát ideiglenesen eltávolítva törölni kell az alkalmazást. Ha ezt követően is folytatódik a tömeges sms-küldés, akkor érdemes a készüléket gyári állapotba állítani.

Címkék:
csalás, csaló, bank, biztonság, repülő, átverés, trükk, csomagküldő, csomag küldés,