Embertelen: ennyi magyar nőnek még az intim tisztaság is luxus

hvg.hu2019. április 30. 09:30

Magyarországon ma is sok olyan fiatal lány van, aki havonta kimarad az iskolából, mert nem jut hozzá intim higiéniás termékekhez, és nem csak a szegényebb országrészekben. A jelenségre a Magyar Vöröskereszt is felfigyelt rá: tavalyi sikeres pilot projektjük után idén ősszel országszerte 4350 általános iskolás lánynak juttatnak el ingyen tamponokat, betéteket.

A jelenség angol neve period poverty, azaz menstruációs szegénység, mely az elmúlt években a világon számos helyen politikai közbeszéd tárgya. Ez viszont hiába gondoljuk, hogy csak harmadik világbeli országok problémája: hivatalos adatok szerint az Egyesült Királyságban minden tizedik lány érintett, és 137 700 kamaszlány hiányzott már iskolából, mert nem volt pénze betétre - közölte a hvg.hu. 

A betétek és tamponok ára változó, egy nő élete során körülbelül 18 ezer fontot, azaz 6 millió 700 ezer forintot költ női higiéniás termékekre brit felmérések szerint.

Magyarországon még nem készült hivatalos kutatás, hány nőt érint a menstruációs szegénység. A szakemberek szerint viszont sokkal nagyobb mértékű a gond, mint hinnénk. 

Erről a témáról nehéz felméréseket készíteni, jelenleg legfeljebb csak a lányok körében előforduló gyakoribb iskolai hiányzásokból tudunk rá következtetni

- mondta Nagy Gábor, a Magyar Vöröskereszt főigazgató-helyettese.Viszont több helyről, még Budapestről is kaptak már visszajelzéseket kollégáiktól. A jelenség a szegényebb rétegek mellett a hajléktalan nőket is érinti, akiknek a jelenlegi számát 4870-re teszik.

Magyarországon biztosan több ezer nőnek lenne szüksége segítségre, főként hogy a mentsrucáió még mindig tabunak számít hazánkban, és ritkán szerveznek gyűjtőakciókat néhány civil és magánkezdeményezésen kívül. A "RÉS" Alapítvány által működtetett Podmaniczky utcai női éjjeli menedékhelyen például mindig szívesen látják az adományokat - elsősorban betéteket.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Magyar Vöröskereszt tavaly ősszel, kísérleti jelleggel elindította a Lányból Nővé programját, reagálva a menstruációs szegénységre, de az derült ki, hogy a magyar diákoknak még arra is nagy szükségük van, hogy tabuk nélkül kérdezhessenek a témáról. A kísérleti projekt azonban csak a támogatások egyik része, a Vöröskereszt a szeptemberi iskolakezdéskor 36 ezer csomag intimbetétet osztott szét abból a készletből, amit a 2015-ös menekültválság alatt vásároltak. A projekt sikeres volt, ezért a Magyar Vöröskereszt idén az egész országra kiterjeszti azt, most kifejezetten a nélkülöző fiatal lányokra koncetrálva.

A tervek szerint ősszel 4350 lány kap majd ingyen betétcsomagokat az országban.

Nagy Gábor elmondta, hogy a csomagok mellé mind kapnak majd a menstruációs felvilágosító kiadványunkból is, és beszélgetéseket is tartanak majd iskolai kereteken belül a védőnők segítségével. Magyarországon egyelőre csak a civil szervezetek és magánszemélyek adományai segíthetnek az érintetteken,akiknek a száma egyre nő: pedig akár iskolás lányokról, akár hajléktalan nőkről van szó, a személyes higiéniának alapvető emberi jognak kell lennie.

Címkék:
vásárlás, szegénység, penzcentrum, vöröskereszt, menstruáció, tampon,