Elárulta az agyturkász: ezért maradsz csóró életed végéig

Pénzcentrum2019. március 13. 14:17

Veled is előfordult már, hogy olyan pénzügyi döntéseket hoztál, amiket aztán megbántál? Biztosíthatunk, nem vagy egyedül ezzel, olyakor mindannyian elcsábulunk, és szeretjük magunkat drága tárgyakkal megjutalmazni egy-egy nehéz nap végén, még ha tudjuk is, hogy hibát követünk el. De ki vagy mi dönt helyettünk ilyenkor?


Minden (felesleges) költésnek oka van, olykor nagyon is emberi, pszichológiai okai, ám ha tisztában vagyunk a bennünk működő erőkkel, talán könnyebben állunk ellen egy-egy újabb felesleges tárgynak -írja a Huffpost egy fris cikkében.

Késleltetett jutalmazás

Mész hazafelé a munkából, nagyon éhes vagy, de ahelyett, hogy hazamennél és főznél magadnak valami olcsót és egészségeset, bemész inkább egy gyorsétterembe, és azonnal megjutalmazod magad. Esetleg rendelsz még egy pohár bort, holott tudod, hogy holnap másnapos leszel.

Carla Marie Manly, a kaliforniai egyetem pszichológus szerint ez azért van, mert hajlamosakabbak vagyunk apró, de azonnali díjakkal jutalmazni magunkat, mint kivárni a nagyobb, de késleltetett jutalmazást. Sok ember pontosan emiatt hajlamos túlköltekezni. "Ügyesebben kell kontrolálni saját impulzusainkat, és máris okosabban fogunk költeni - ajánlja a szakember.

A szűkösség elve

A szűkösség elve, egy közgazdaságtani fogalom, mely a kereslet és a kínálat közti kapcsolatot írja le. A pszichológia területén ez azt jelenti, hogy az ember számára minél elérhetetlenebb valami, annál jobban vágyik rá. Éppen ezért amikor döntés előtt állsz, hogy valamit megvegyél-e vagy sem, elképzelhető, hogy attól félsz, elérhetetlenné válik és lemaradsz róla, ha most nem veszed meg. Innen jön a kényszer, hogy feltétlenül a tiéd legyen.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Elsüllyedt költség

A közgazdaságtanban elsüllyedt költségnek neveznek minden olyan múltbeli költést, amely már megtörtént, és már nem kaphatod vissza, azaz mivel már elköltésre került, a jövőben nem lehet már számolni vele. Elsüllyedt költségek a mindennapi életünk során is felmerülnek, és sajnálatos módon néha rossz pénzügyi döntéseket hozunk, és hajlamosak vagyunk a felesleges kiadásainkon rágódni.  Ilyen rossz pénzügyi döntés például az edzőtermi bérlet költsége, amit már esetleg nem is szeretsz annyira, de eljársz, ha már egyszer befizetted, mivel nem szeretnéd, ha pocsékba menne a pénzed. Az igazság azonban az, hogy ha eljársz is a terembe, a már elköltött pénzedet nem szerzed vissza, így egyszerűbb törölni a tagságot, és értelmesebben elkölteni a jövőben ezt a pénzt.

Társadalmi nyomás

Néha azok az emberek, akik körülvesznek minket, kifejezetten jó hatással vannak ránk, máskor viszont ennek pont az ellenkezője igaz: rávesznek, hogy feleslegesen költsünk. Az aukció egy szuper példa erre. Már maga az elképzelés, hogy mások is ennyire vágynak arra a bizonyos tárgyra, mint te, könnyen elveheti a józan ítélőképességedet, és többet költesz, mint az racionális lenne. De néha már az is elég, hogy másokkal mész vásárolni, hiszen mások jelenlétében hajlamosak vagyunk többet költeni, mint szeretnék.

Címkék:
pénz, költés, pszichológia, csóró,