Nálad is van ilyen forintbankjegy? Ne csodálkozz, ha nem fogadják el a boltban

Pénzcentrum2019. február 25. 15:02

Mi a teendő, ha sérült vagy összefirkált, "graffitis" bankjegy kerül a kezünkbe? Tudunk vele fizetni? Köteles elfogadni a kereskedő vagy a pénzintézet? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.

Nemrégiben egy "firkált" bankjegy került a szerkesztőségünk egy tagjának kezébe: konkrétan egy ötszázasra írta rá valaki azt a mondatot, hogy "Ha ezzel fizetsz kutya vagy!"

A mondatban van egy vesszőhiba, aminek kijavításától azonban eltekintünk. Ugyan ma már nincs érvényben olyan jogszabályi rendelkezés, amely ezt tiltaná, de a fiztőeszközök gyártása közpénzből történik és a sérült, hibás bankjegyek pótlása az MNB feladata.

Hiába nem mi firkáltuk meg ezt az ötszázast, nem biztos, hogy tudunk vele fizetni legközelebb a boltban vagy a postán, ugyanis

a törvény szerint a nehezen felismerhető, valamint a sérült bankjegyet és érmét fizetési művelet során nem kötelező elfogadni.

 -válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az MNB Kommunikációs és pénzügyi ismeretterjesztési igazgatósága.

A bankjegyek forgalomképességét befolyásoló sérülések lehetséges fajtáit a 11/2011. (IX.6.) MNB rendelet határozza meg, amely szerint nem forgalomképes az a bankjegy, amelyen bármilyen - a kibocsátásáról szóló MNB rendeletben nem szereplő -

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

rajz, színezés vagy írásjel található. Így tehát az összefirkált bankjegyeket készpénzes fizetések során elfogadni nem kötelező.

A sérült bankjegyek átválthatók egyes hitelintézeti és postafiókokban, illetve az MNB lakossági pénztárában.

Hova rohanjak?

Bárkivel könnyen megtörténhet, hogy egyszer belefut egy hasonlóan összefirkált bankjegybe. Ezekről azonban érdemes tudnunk, hogy a nehezen felismerhető vagy sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett, stb.) pénzt senki nem köteles tőlünk elfogadni, ha fizetni szeretnénk vele. Korábban a Pénzcentrum is beszámolt róla, hogy Kőhalmi Zoltán humoristával is megtörtént, hogy "grafitis" bankjegyet adott neki az automata.

{{KAPCSOLODO:1057899}}

Bár a beváltás a fentebb felsorolt intézményeknek kötelező, de a hitelintézetek és a postahivatalok ezt feltételekhez köthetik, akár pénzt is kérhetnek érte, vagy elvárhatják például, hogy legyen az adott bankban bankszámlánk. A sérült pénzt azonban az MNB lakossági pénztárában költségmentesen váltja át ügyfelei számára.

Címkék:
vásárlás, mnb, bankjegy, beváltás, hitelintézeti törvény, postahivatalok, kőhalmi zoltán,