Újabb forintbankjegytől búcsúzhatnak a magyar vásárlók

Pénzcentrum2018. július 3. 14:42

A bankjegysorozat utolsó elemeként megújul az 500 forintos címlet is, ezzel pedig végéhez közeledik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2014-ben elkezdett bankjegycsere programja - derült ki a jegybank által tartott mai sajtótájékoztatón.

2018. július 4-től a kibocsátási rendelettel törvényes fizetőeszközzé válik a megújított 500 forintos bankjegy. Ezt követően megkezdődik a készpénzforgalom kiemelt szereplőinek felkészítése az új bankjegyek forgalomba kerülésére. Az elkövetkező hónapokban az lesz a legfontosabb feladat, hogy a bankjegyelfogadó és feldolgozó gépeket, automatákat alkalmassá tegyék az új bankjegyek kezelésére.

Ennek jegyében a jegybank felhívja a parkoló-, menetjegy-, ital- és áruautomata üzemeltetők figyelmét, hogy készítsék fel a berendezéseiket az új fizetőeszköz kezelésére. A felkészítési időszak lezárását követően, 2019. február 1-től fizethetünk majd az új 500 forintos címletekkel. A mostani, régi címleteket 2019. október 31-ig használhatjuk majd, ezt követően az MNB bevonja azokat.

Tehát 2019. november 1-től már csak az új 500 forintosokkal fizethetünk majd a boltokban.

Fontos azonban tudni, hogy a régi címletek is még hosszú ideig megőrzik értéküket. A bevonás határnapját követően a hitelintézetek és a posta 3 évig, a központi bank pedig 20 évig, tehát 2039. október 31-ig díjmentesen váltja át azonos címletű törvényes fizetőeszközre.

A régi bankjegyek leváltása egyébként jól halad - mondta el Pataki Tibor, az MNB készpénzlogisztikai igazgatója. A jelenleg forgalomban lévő bankjegyek 83 százaléka már az új sorozathoz tartozik, a régi címletek aránya már csak 17 százalékot tesz ki. Szintén előrehaladott állapotban van az idén tavasszal megújított 1000 forintos bankjegy cseréje: ennél a címletnél a forgalomban lévő bankjegyek 70 százaléka már új.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A régi 10 000 forintos címletek bevonásáról még mindig nem született döntés, de várhatóan ez 2019 második felében fog megtörténni. Ezzel a címlettel kapcsolatban Pataki Tibor még elmondta, hogy a kivezetés elhúzódását készletoptimalizációs szempontok indokolták. Elmondása szerint az új bankjegy bevezetésekor még olyan mértékű, jó minőségű készlete volt az MNB-nek a régi 10 000-es bankjegyekből, hogy azokat nem érte volna meg megsemmisíteni.

Címkék:
vásárlás, mnb, jegybank, penzcentrum, bankjegycsere, központi bank,