Sorra büntethetik a nyugdíjasokat: közterületen ennek helye nincs!

Pénzcentrum2016. február 23. 14:05

A tavasz közeledtével egyre több aluljáróban és közlekedési csomópontban találkozhatunk hóvirág árusokkal. Persze az is kérdés, hogy vajon az (általában) idősebb hölgyek szabályosan árusítanak-e a köztereken, de vajon mi a helyzet a védett növénynek számító hóvirágokkal? Mekkora bírságot kaphat, aki hóvirágot szed? Kinek szólhatunk, ha ilyet látunk?

A védett növénynek számító hóvirágot a tavasz első hírnökének is szokták nevezni, ami ebben az időszakban ellepi a magyar erdőket. Szerencsére az aktív kommunikációnak köszönhetően már egyre ritkábban fordul elő, hogy a hóvirágot és a többi védett növényt leszedik a kirándulók - értesült a Pénzcentrum a Pilisi Parkerdő Zrt- től.

Ennek ellenére a tavasz közeledtével számos aluljáróban, közlekedési csomópontban és piacon is találkozhatunk hóvirágot árusítókkal. Persze nem tudhatjuk, hogy az árusok honnan szerezték be a hóvirágot, de a növény attól függetlenül, hogy a magánterületen vagy a természetben fordul elő, védettnek számít.

A kertben termesztett hóvirág árusítása engedélyezhető, amelyhez - figyelembe véve a természet védelméről szóló törvényt - a természetvédelmi hatóság külön engedélye szükséges

- válaszolta megkeresésünkre a Országos Rendőr- főkapitányság (ORFK).

Mekkora lehet a bírság?

A törvény szerint, ha valaki a természetvédelmi államigazgatási szerv engedélye nélkül végez olyan tevékenységet, amihez a szakhatóság hozzájárulása szükséges, vagy természetvédelmi célokkal össze nem egyeztethető tevékenységet folytat, védett élő szervezet egyedét, származékát elvisz vagy elpusztítja természetvédelmi szabálysértést követ el, amely 150 000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

A hóvirág az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növényfajok körébe sorolható, aminek az eszmei értéke darabonként 10 ezer forint.

A leszedett növények eszmei értékétől függően a bírság bármilyen magas lehet, nincsen felső korlát

- válaszolta megkeresésünkre Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. kommunikációs előadója.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

10 hóvirág leszedéséért már 100 000 forint bírság jár, ez pedig már bűncselekménynek számít, ebben az esetben pedig a védett növények beszerzéséért, árusításáért akár három évig terjedő szabadságvesztés is járhat természetkárosítás bűntette miatt.

Hogyan zajlik az ellenőrzés?

A virágok szedését például a Pilis Parkerdőben a Duna-Ipoly Nemzeti Park őrszolgálata végzi, de a Pilisi Parkerdő Zrt. erdészeti szakszemélyzete - mint polgári természetőrök - is nyitva tartják a szemüket, hogy szükség esetén értesíteni tudják az őrszolgálatot.

A bírságot a természetvédelmi hatóság (a Parkerdő területén az illetékes Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya), valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálata szabhat ki.

- tette hozzá Mészáros Péter

Kinek szólhatunk?

A jogosulatlanul, vagy a tulajdonos hozzájárulása nélkül a közterületen való árusítás szabálysértésnek számít, ami 5 000 - 150 000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Ha mi látunk valakit, aki feltehetően engedély nélkül árusítja a hóvirágot, akkor rendőrséghez vagy a közterület-felügyelethez fordulhatunk.

Loading...

Címkék:
vásárlás, bírság, tavasz, árus, kirándulás, természetkárosítás,