Újabb trükk a boltosoktól, vagy tényleg visszaadják a pénzünk?

Pénzcentrum2015. szeptember 17. 05:59

Több reklámban, hirdetésben hallani: "vásárolj nyugodtan, ha nem vagy elégedett, visszakapod a vételárat".  De mi is pontosan a pénzvisszafizetési garancia? Ez tényleg működik? A Pénzcentrum a témában a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot (NFH) kérdezte.

"Ha nem vagy elégedett a vásárolt termékkel, akkor visszakaphatod a pénzed" - hangzik el számos hirdetésben. A fogyasztóvédelmi hatóság tapasztalatai szerint a nagyobb áruházakra jellemző, hogy ilyen jellegű 30, 60 vagy esetleg 90 napos pénzvisszafizetési garanciát vállalnak az árucikkeikre, ezzel biztosítva azt, hogy később esetleg meggondoljuk magunkat.

Érdemes tudnunk, hogy a hatályos jogszabályok szerint, olyan esetekben, amikor egy adott terméknek nincsen hiányossága és rendeltetésszerűen működik, akkor a kereskedőnek, nem kötelessége visszafizetni a termék árát csak azért, mert a vevő meggondolta magát,  nem tetszik esetleg a termék színe vagy nem jó a mérete.

Egyedül az interneten történt vásárlásokat, az árubemutatón eladott árucikkeket, valamint az üdülési jogok megvételét tekinthetjük kivételnek, ezek esetében még 14 napon belül meggondolhatjuk magunkat.

A kereskedő dönt

Ettől függetlenül a kereskedő dönthet úgy, hogy önként pénzvisszafizetési lehetőséget biztosít. Ebben az esetben a vállalkozás határozza meg, hogy mennyi ideig vállalja a pénzvisszafizetést, és azt is, hogy milyen termékekre. A cég határozza meg szintén, hogy mik az érvényesítésnek a pontos feltételei. Fontos tudnunk, amennyiben a vállalkozás ilyen pénzvisszafizetési garanciát vállal, akkor azt az általa megadott feltételek szerint köteles teljesíteni.

Amennyiben nem így jár el, a vásárló beadvánnyal fordulhat az illetékes kormányhivatalhoz, amely egy eljárásban vizsgálhatja, hogy a vállalkozás magatartása megvalósított-e tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot.

- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére Kiss Anita az NFH szóvivője.

Mik lehetnek a visszafizetés feltételei?

Mivel a kereskedő nem köteles megtéríteni a vételárat, ha a termék nem hibás, ezért a feltételeket is a kereskedő szabja meg. Ezért, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy szükségünk lesz a megvásárolt termékre, akkor mindenképpen kérdezzünk rá a pénzvisszafizetés feltétételeire. Ilyen feltétel lehet például:

  • Bontatlan csomagolás
  • Kipróbálás szintű használat
  • Akciós termékek kivételként való meghatározása

Az IKEA-ban például 365 napon belül visszakaphatjuk a nem használt és eredeti bontatlan csomagolásban lévő termék árát, ha megvan a vásárlásról a nyugtánk. Abban az esetben, ha már kibontottuk vagy összeszereltük a termékünket, de az sérülésmentes akkor 30 százalékot levonnak a vételárból. De az áruház fenntartja magának a jogot, hogy elutasítsa a visszavásárlást, sőt akadnak olyan termékek is, amelyekre ez egyáltalán nem vonatkozik.

Az OBI-ban 60 napon belül veszik vissza az ép és eredeti csomagolásban lévő termékeket a vásárlást igazoló eredeti bizonylat ellenében. Ez azonban például nem érvényes a növényekre, méretre vágott faárukra, textilanyagokra, értékcsökkentett termékekre, egyedi megrendelésekre.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az Aldi-nál pedig azt ígérik, hogy amennyiben bármelyik náluk vásárolt élelmiszerrel nem vagyunk elégedettek, akkor visszavihetjük és visszakapjuk a pénzünket.

Tényleg működik?

Az NFH tapasztalatai szerint, ha egy áruház biztosít pénzvisszafizetési garanciát, akkor jellemzően teljesíti is azt a megadott feltételek szerint. Évente csupán néhány panasz érkezik ezzel kapcsolatban. Sok esetben ugyanis csak félreértésről van szó, például:

A fogyasztók úgy vélik, hogy valamennyi cikkre vonatkozik az ilyen "garancia", ha meggondolják magukat, illetve akkor is él esetleg, ha a termék csomagolását felbontották és akár huzamosabb ideig is használták azt.

- tette hozzá Kiss Anita.

Mit kell tennünk, ha mégsem kapjuk vissza pénzünket?

Ha a mi esetünkben is járna a pénzvisszafizetési garancia, de mégsem kapjuk vissza pénzünket, akkor a fogyasztóvédelmi hatóság tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt járhat el.  Fordulhatunk a bírósághoz vagy kérhetjük a békéltető testület közreműködését, amely segíthet a vitás ügy rendezésében.

Loading...

Címkék:
vásárlás, nfh, garancia, pénzvisszatérítés, ikea panasz,