Undorító, mi mászott ki a gyümölcsből! + videó

Pénzcentrum2015. június 15. 14:35

A napokban került fel az internetre az a videó, amiben a friss, bontatlan banánból kimászik egy pók. Kétségtelenül ijesztő a jelenet, de azért ennél az egészségünkre sokkal inkább káros hatásokkal is találkozhatunk, ha távoli országból érkező gyümölcsöt fogyasztunk.

Nemrég számoltunk be arról, hogy egy életveszélyes brazil mérges pók lakott azok között a banánok között, amit egy brit nő vásárolt a helyi Tescoban. Most pedig nem a gyümölcsös zacskóban, hanem egyenesen a banánban lakott az a pók, aminek a kitörését videón örökítette meg a gyanútlan vásárló. Ennél a másik esetnél nem tudni pontosan, hol vette a vásárló a banánt, és honnan származik a termék.

A videón jól látható, hogy a vásárló épp hozzálátott volna a banánhoz, amikor hirtelen - óriási szerencséjére - arra lett figyelmes, hogy "lüktet" a banán egyik vége. A héj ütemesen emelkedett és süllyedt, míg utat nem tört magának egy pók.

Miután a videó felkerült az internetre, sokan vádolták a készítőt: kamu az egész. Biztos a videó készítője tette bele a pókot, és az utána felszínre ásta magát. Az ellentábor szerint azonban biológiailag abszolút lehetséges, hogy a gyümölcsben kifejlődjön egy pók.

Más gond is akad az import gyümölcsökkel

A pókoknál azonban sokkal nagyobb problémát okoz a fogyasztóknak, hogy a távoli országokból érkező zöldségeket, gyümölcsöket félig érett állapotban szüretelik, teljes érettségüket pedig csak a szállítás során érik el, sokszor vegyszerekkel.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Különösen érdekes a banánérlelés folyamata, ami a természetes éréstől már teljesen elrugaszkodott eljárást takar. A fogyasztok.hu korábbi összeállításából kiderül, hogy a zölden leszedett gyümölcs tizenhárom Celsius fokos kamrákban érkezik be valamelyik nagy európai kikötőbe, innen szállítják többek között egy magyarországi banánérlelő üzembe. Itt négy-nyolc napos kezelés következik, melynek során a tárolót felfűtik, majd etilén-gáz beadagolásával kezdetét veszi az érlelés. Az "érett gyümölcsöt" ezután visszahűtik, majd így szállítják a hazai üzletek valamelyikébe.

Szakértők szerint nem kell feltétlenül tartanunk a vegyszeres kezeléstől. Bár a gyümölcsök minőségének megőrzését célzó eljárások alkalmanként végletesen természetidegen módszerek alkalmazásával járnak, egészségkárosító kockázatuk csekély. A gyümölcstermesztés során jóval nagyobb mennyiségben kerülnek vegyszerek a kertészeti termékekbe, ennek következtében asztalunkra is.

Egyébként 2005-től uniós követelmény a nyomon követhetőség, azóta elvileg minden egyes gyümölcsről tudni lehet, pontosan honnan és milyen úton került az adott üzletbe.

Persze nem árt óvatosnak lenni. A citrusfélék például a szüretelés után, még a csomagolóházban egy "fürdőt" kapnak. Így vékony, néhány sejtsornyi réteg képződik felületükön, megvédve a káros hatásoktól. Ez a vegyszer azonban gyümölcs héjában marad, maradéktalanul eltávolítani alapos mosással sem lehet. Éppen ezért nem tanácsos a citrusfélék héjazatát fogyasztani. Erre egyébként már a legtöbb nagyáruházban figyelmeztetik a vásárlókat. A legtöbb laboratóriumi vizsgálat szerint a gyümölcs húsa viszont teljesen vegyszermentes!

Címkék:
vásárlás, veszély, pók,