Húspép nitrittel: ez a méregmentes parizer?

Pénzcentrum2010. április 12. 12:02

Párizsi vagy parizer, olasz, turista, Zala felvágott, sertés, marha, könnyed ízre vágyóknak joghurtos, gyereknek Bambini. A sor szinte végtelen. A felvágott mindennapi csemege: ha nincs kedvünk főzni, esetleg utazni készülünk, vagy este már csak könnyed falatokra vágyunk, jöhet a jó kis felvágott két szelet kenyér közé.

De mindennapi betevőnk vajon minőségi is? Erre kereste a választ a Kosár magazin tesztelő csapata áprilisi számában - természetesen a Magyar Élelmiszerkönyv iránymutatásait figyelembe véve.

A hivatalos parizer
A Magyar Élelmiszerkönyv parizer passzusa kimondja, hogy a szóban forgó csemege legalább ötvenöt milliméter átmérőjű, természetes, vagy műbélbe töltött húspépet tartalmazó, főzéssel hőkezelt, füstölt, (vízgőzzáró műbélbe töltött termék esetén) füstöletlen, vagy füst ízesítésű, homogén metszéslapú, jól szeletelhető készítmény. A hústartalom a késztermékre vonatkoztatva pedig legalább negyven százalék, príma vagy extra jelzésű termékeknél ennél valamivel magasabb. Fehérjetartalma legalább tíz, víztartalma legfeljebb hetvenegy százalék lehet, zsírtartalma pedig nem lehet több huszonhárom százaléknál.

Az alapösszetevőkön kívül kerülhet még a parizerbe sertésszalonna, bőrkeemulzió, szójafehérje, konyhasó, stabilizátor, ízfokozó, fűszerek, szőlőcukor, antioxidáns, fűszerkivonat, színezék, aroma, burgonyakeményítő, tartósítószer, savanyúságot szabályozók, sűrítőanyag, laktóz, nitrites só, szacharóz, dehidratált zöldségek, sőt, akár extrudált rizsliszt is.


A parizerek közül a Pick Szeged egyik terméke, Reál párizsi bizonyult a legjobbnak: 17,3-as pontszámmal jó minősítést ért el, csak két tizeddel elmaradva a kiváló osztályzattól. A színnel és az alakkal teljesen elégedettek voltak a pontozó bírák, az állományból csak azért vesztett a termék, mert néhol kissé hézagos volt a vágásfelülete, ráadásul száz grammját mindössze százharminchárom forintért adják. Szomorú eredmény, hogy ebben a kategóriában az utolsó helyen egy gyerekeknek szánt párizsi, a Berger Bambini Extra végzett, közepes minősítéssel.

A szeletelt Zala felvágottak között találtak a tesztelők egy igen gyenge terméket: a Karát Zala nagy, egybefüggő, szinte vághatatlan, zsíros szalonnadarabokkal volt tele, így még éppen megfelelő minősítést kapott.

Az olasz felvágottak között két-két "versenyző" jó, illetve közepes minősítést szerzett. Itt a túl sós és nem túl fűszeres íz rontott több termék minőségén.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A nyári turistáknál leltek a tesztelők az egyetlen kiváló termékre: a 18 pontot gyűjtő Zimbo (főtt, hagyományosan füstölt, szárított) felvágottjára. Hozzá kell tenni azonban, hogy e termék ára is magasnak mondható.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriumának segítségével a felvágottak sótartalmát is megvizsgáltuk: valamennyi minta sótartalma a Magyar Élelmiszerkönyv által előírtnál (legfeljebb 2,5 %, Nyári turista esetén 3,5%) kevesebb volt, ennek ellenére az érzékszervi vizsgálatok során a bírálók több mintát is nagyon sósnak találtak. Az előírás nagyon tág határt szab a sótartalomnak, vagyis laza! A sós ízhez az ízfokozók is hozzájárulnak, tekintettel arra, hogy a sós ízért felelős nátriumot tartalmaznak; ízfokozó pedig minden termékben volt.

Címkék: