Ez azért kemény: így lett befektetői álomhely Magyarország?

Pénzcentrum2022. július 19. 14:01

Régiós összevetsében is kiemelkedően teljesített tavaly Magyarország, ha a külföldi befektetéseket nézzük. Leginkább a járműgyártásban és az IT-megoldásokban brillírozunk, és ez tetszik is a befektetőknek, mert egyre inkább célponttá teszik Magyarországot.

Összesen 5,877 FDI-projekt valósult meg Európa-szerte 2021-ben, ezzel 5 százalékkal emelkedett a működőtőke-befektetések száma a kontinensen. A befektetők közel kétharmada (64%) arra számít, hogy a gazdasági és geopolitikai kihívások ellenére a térség a következő három évben is egyre több beruházást vonz majd magához. Már idén a válaszadók több mint fele (53%) erősítené jelenlétét a kontinensen - közölte felmérésének eredményét az EY.

Ezek a legnépszerűbb országok

A legvonzóbb befektetési célpontnak ezúttal Franciaország (1222), az Egyesült Királyság (993) és Németország (841) bizonyult az FDI-projektek számát tekintve. A megkérdezettek Nyugat-Európát (60%) és Észak-Amerikát (52%) követően Kelet- és Közép-Európát (42%) tartják a befektetések szempontjából leginkább ideális régiónak. Az európai városok közül pedig Londont (34%), Párizst (28%) és Frankfurtot (21%) emelték ki.

Magyarországon 2021-ben 76 FDI-projekt valósult meg az EY elemzése szerint, ami 58 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ezzel a teljesítménnyel hazánk a 15. helyre emelkedett az európai listán. Idehaza a járműgyártásra, a szoftver- és IT-szolgáltatásokra, valamint az elektronikai szektorra vettettek leginkább szemet a külföldi befektetők elsősorban Dél-Koreából, Németországból, az Egyesült Államokból és Ausztriából.  

Az orosz-ukrán háború okozta bizonytalan gazdasági környezet a közeljövőben kihívást jelenthet Európára nézve, de a befektetők optimisták a kontinens, így Magyarország hosszú távú kitátásait tekintve. A működőtőke-befektetésekhez leginkább olyan országokat keresnek a piaci szereplők, ahol kedvező és kiszámítható az adózási- és szabályozási környezet, elérhető a megfelelő technológiai képességekkel rendelkező munkaerő és biztosított a szellemi tulajdonjog védelme. Ebben a tekintetben hazánk hosszú évek óta élen jár

- mondta Kocsis Zsolt, az EY adótanácsadással és állami támogatásokkal foglalkozó területének partnere.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Jól állunk a befektetésekkel

A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) adatai szerint hazánk teljesítménye régiós összevetésben is kiemelkedő. Magyarországon 2021-ben mintegy 5,3 milliárd euró értékű kiemelt működőtőke-beruházásról született pozitív döntés − ami ötször annyi, mint a hasonló népességű Csehország eredménye (985 millió euró), míg Szlovákiáét (0,5 milliárd euró) tízszer, Lengyelországét (3,5 milliárd euró) pedig másfélszer haladja meg.

Népességarányosan ugyanakkor mindhárom vezető mutató tekintetében (beruházási volumen, projektek és új munkahelyek száma) a magyar befektetésösztönzési erőfeszítések voltak a legsikeresebbek a múlt évben V4-viszonylatban.

Címkék:
vállalkozás, euró, magyarország, felmérés, régió, közép-európa, befektetések, v4, befektetők, működőtőke,