Tovább csökken a hazai cégek száma: csak lassan javul a helyzet

Pénzcentrum2020. március 10. 15:27

2020 februárjában 2580 cégalapítás mellett 3098 cégtörlés került közzétételre, de a cégszám csökkenés lassulni látszik.

A januári kilengés után februárban folytatódni látszik az elmúlt évek trendje, a konszolidációs folyamat lecsengőben van, a cégek száma lassan stabilizálódik. A törölt cégek száma csupán 20 százalékkal haladja meg az újonnan indulók számát, ami elég alacsony érték, tekintve, hogy 2019-ben még 60 százalék feletti is volt a különbség egyes hónapokban.

A tendencia tehát azt mutatja, hogy lassan megállhat a cégek számának csökkenése, de vélhetően rövidtávon még csak közelíteni fogja egymást a cégalapítási és a cégtörlési görbe.

Nagyobb kilengések csak akkor várhatók a görbéknek a lefutásában, ha komolyabb cégjogi változás, vagy gazdasági változás állna be. Ilyen változások egyelőre nem látszanak, de azért egyes jelenségeket már érdemes nyomon követni  -derül ki az Opten közleményéből.

Mind januárban, mind februárban 470 körül volt például az induló felszámolási eljárások száma, ami magasabb, mint az elmúlt fél év átlaga, ráadásul 2019 végéig a felszámolási trend csökkenőben volt. Februárban szintén magas volt a végrehajtások száma is. Egy hónap alatt több mint 6000 vállalkozás ellen indult végrehajtási eljárás, ami szintén az elmúlt fél év legmagasabb értéke.

A végelszámolási eljárások száma a januári értékhez hasonlóan szintén magas. Februárban 1671 vállalkozás tulajdonosai döntöttek cégük végelszámolása mellett. Ennél az értéknél a szezonalitásnak még igen erős hatása van, vélhetően év közben nem lesznek ilyen magasak a végelszámolási számok. 

Ez is azt jelzi, hogy a cégszám csökkenés év vége felé akár meg is állhat.

A konszolidációs folyamat lezárultára utal az is, hogy mind januárban, mind februárban 1500 volt az induló kényszertörlési eljárások száma. Ez 17 százalékkal alacsonyabb, mint a 2019-es havi átlag, és csupán fele a 2015-ös havi kényszertörlési átlagának.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Jelenleg mintegy 516 ezer cég működik az országban, ami 15 százalékkal alacsonyabb érték, mint 2013 végén volt. Ha a tendencia folytatódik, akkor nagyságrendileg 510 ezer körül lehet majd hazánkban a cégszám minimum, és ha jelentős változás nem következik be, akkor a cégek száma ezen a ponton stabilizálódik, vagy lassú növekedésbe fordul.

A stabil cégszám különösen akkor lenne szerencsés a gazdaság számára, ha az alacsony fluktuációs értékkel párosulna. Az elmúlt évek tendenciája alapján csökkenőben vannak a fluktuációs indexek, de azért még bőven van tere további csökkenésnek. Az igazi fejlődés azonban az lenne, ha a cégszám stabilizálódásához és a fluktuáció normalizálódásához növekedő tőkeellátottság és javuló likviditás is társulna. Erre megvan minden esély, amennyiben a cégbázis stabilizálódik, hiszen a nyereségek egy része beépül a tásaságok tőkeállományába.

Az Opten - Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) februári értéke átlagosan 11 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten - CFI Győr-Moson-Sopron, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Komárom-Esztergom és Nógrád megye produkálta.

Címkék:
vállalkozás, cégalapítás, cégek, törlés,