Milliárdokat kell visszafizetniük a szabálytalankodó pályázóknak

Pénzcentrum2009. március 9. 09:00

300 milliárd forint összköltségvetésű fejlesztéshez kötődő uniós támogatás jogosságát vitatta eddig a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az első Nemzeti fejlesztési terv keretében nyertes pályázatoknál. A szabálytalankodóknak 2,37 milliárd forintot kell visszafizetniük.

Az első Nemzeti fejlesztési terv közel húszezer támogatott pályázata közül eddig 275 esetben bizonyította be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, hogy a nyertesek szabálytalanul használták fel a pénzeket. Nagyjából 300 milliárd forint azon fejlesztések összköltségvetése, amelyekhez a megítélt uniós támogatás jogosságát vitatta az NFÜ, a hivatal 2,37 milliárd forintot követel vissza.

A legtöbbet, 500 millió forintot egy olyan pályázónak kell visszafizetnie, aki nem teljesítette a támogatási szerződés feltételeit. A 2,37 milliárd forint az NFÜ-höz kerül vissza, a pénz újra felhasználható. Az érintettek ugyanakkor legtöbbször vitatják az NFÜ döntését, ezért számos ügyben bírósági eljárás indult.

Tavaly például egy pályázatíró cég a maga köré szervezett 140 mikro- és kisvállalkozáson keresztül csalással több mint 900 millió forint uniós pályázati pénzt próbált megszerezni. Mivel ez még a támogatási szerződések megkötése előtt kiderült, a cégeknek egy forintot sem fizettek ki.

Az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) tavalyi jelentése szerint 2007 első három negyedévében az NFÜ 46 olyan, 10 ezer euró feletti esetet jelentett, amelyek kapcsán szabálytalanságot vizsgált. Ezek 29 ügyben állapítottak meg valamilyen hibát. Az OLAF szerint az NFÜ 780 millió forint visszafizetését rendelte el.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az elkövetett szabálytalanságok egy részében a kedvezményezettek már pályázatuk benyújtása előtt megkezdték a projektet, más részében viszont meg sem valósították azt.Az egyik legtipikusabb hiba volt a pénzügyi nyilvántartás hiányossága és a támogatási szerződéstől való eltérés. Számos esetben a projektgazdák megsértették a közbeszerzési törvényt, téves elszámolást nyújtottak be, vagy nem elszámolható költségeket próbáltak meg elfogadtatni.

Célkeresztbe kerültek olyan ügyek is, amelyek a büntető törvénykönyv szerint csalásnak számítottak. Előfordult, hogy a projekteket megvalósító cégeknek közös volt a tulajdonosa és saját cégei között számlázott, vagy már megvalósult beruházást az uniós források terhére próbáltak újra kifizettetni.

Címkék:
olaf jelentés,